CHRISTOVOVÁ, S. Vybrané validační parametry metody stanovení aromatických látek bezu černého [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítová, Eva

Cílem této bakalářské práce bylo ověřit vybrané validační parametry metody stanovení tzv. aromaticky aktivních látek plynovou chromatografií spojenou s extrakcí cílených analytů na SPME vlákno (SPME-GC). Optimální podmínky metody byly převzaty z předchozích diplomových a bakalářských prací. Metoda byla poté aplikována na několik vybraných vzorků šťávy z plodů šlechtěných odrůd bezu černého, jednotlivé vzorky byly v závěru srovnány z hlediska celkového obsahu a obsahu jednotlivých chemických skupin identifikovaných těkavých aromatických látek. Práce je součástí rozsáhlejší studie, která je zaměřena na komplexní charakterizaci plodů bezu a šťávy z plodů bezu. Na získané výsledky hned vzápětí navazují další diplomové práce. Studentka projevila velkou míru samostatnosti, pracovala pečlivě a svědomitě, konzultovala průběh řešení práce. Prostudovala množství literárních zdrojů, jak odborné články a monografie v anglickém jazyce, tak i přehledné internetové zdroje. Při zpracování vhodně aplikovala i teoretické znalosti dosud získané v průběhu studia. Bez problémů zvládla práci s instrumentální technikou a přípravu vzorků, správně vyhodnocovala získané výsledky. Celkovým výstupem je zajímavá studie s originálními výsledky, které budou součástí publikace v některém z odborných periodik zaměřených na problematiku analýzy potravin.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Ürgeová, Eva

K predloženej bakalárskej práci mám niekoľko pripomienok a otázok: V prvom rade by som chcela vyzdvihnúť fakt, že práca má experimentálny charakter, čím získala na kvalite. Rovnako kladne hodnotím množstvo použitých literárnych zdrojov a ich spracovanie v teoretickej časti práce, čo je spolu s rozsahom experimentov dôkazom zodpovednej a intenzívnej práce študentky. - Môžete vysvetliť, prečo bol pri validácii použitej analytickej metódy použitý butan-2-ol, ak pri stanovení v reálnych vzorkách bola detegovaná jeho prítomnosť len v troch prípadoch zo sedemnástich? - V práci uvádzate množstvo celkovo identifikovaných a kvantifikovaných prchavých aromaticky aktívnych látok. Zdôvodnite, prečo boli ako štandardy pre analýzu bazových štiav použité kyseliny maslová, typická pre rastlinné a živočíšne oleje, resp. kyselina oktánová, málo rozpustná vo vode, typická pre kokosové orechy a materské mlieko?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 48987