VLČEK, P. Návrh dvojitého stabilizovaného napájecího zdroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Úkolem studenta byl návrh a realizace lineárního stabilizovaného napájecího zdroje 2 × 0 - 30 V / 5 A, doplněného indikátory výstupního napětí a proudu a elektronickými ochranami. Zadání práce považuji v přijatelné míře za splněné. Návrh koncepce zdroje si však student značně ulehčil tím, že se úzce inspiroval již konkrétním návrhem zdroje z citované literatury (zdroj G400), míra vlastní invence tak není příliš velká. Parametry navrženého zdroje se liší především ve velikosti maximálního dovoleného proudu, doplněním tepelné pojistky a měkkéko startu. V úvodní části práce je uvedena řada simulací dílčích částí zdroje programem Pspice, doplněná výpočty. Některá zapojení jsou až příliš školského charakteru (např. analýza základního stabilizátoru se Zenerovou diodou), v Pspice schématech neodpovídá značení prvků značení ve schématech v příloze, mnohdy ani značení v doprovodných vzorcích, což nečiní práci přehlednou. Student napájecí zdroj úspěšně zkonstruoval a oživil, což dokládá fotografiemi v příloze. Měření jeho vlastností je však nedostatečné, chybí např. grafická forma základních zatěžovacích charakteristik. Práce má poměrně dobrou grafickou úroveň. Nedostatky lze nalézt např. v odkazech na literaturu,. které nejsou seřazeny podle pořadí výskytu v textu, odkazování se na obrázky ve stylu “obrázek Obr....” aj. Závěr práce je formulován dosti těžkopádně a nepřehledně. Přes vytýkané nedostatky jsem toho názoru, že především v oblasti konstrukce elektronických zařízení studen prokázal solidní schopnosti na úrovni bakalářského stupně studia.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Student se rozhodl realizovat laboratorní napájecí zdroj založený na zapojení zdroje G400, které je k dispozici na internetu. Zapojení zdroje navíc vylepšil tak, že nyní zdroj poskytuje maximální proud až 5A (původně 3A), obsahuje elektronickou tepelnou pojistku a lépe řeší náběh napájecího zdroje (soft-start). Pro zobrazení výstupních veličin použil hotová panelová měřidla. Toto vše je v podstatě zmíněno až v závěru, ale jelikož jde o klíčové informace, měly by být již v úvodu práce. V úvodu autor provádí simulace stavebních bloků zdroje, ale jde pouze o ověření funkčnosti zapojení bez dalších analýz (např. citlivostní analýza). Blokové diagramy jsou poněkud nepřehledné, někdy trochu matoucí. V další části se student věnuje popisu návrhu transformátoru, který považuji za nedostatečný. Je nekompletní, není zřejmé, jaké jsou možnosti realizace, některé vzorce nejsou správně zapsané (např. P celkovy), potřebné průměry vodičů jsou jen vypočítány a nejsou k nim vybrány vyráběné typy vodičů, chybí cenová rozvaha, způsob výroby (patrně ve firmě na zakázku?) a fotodokumentace zhotoveného prototypu. Po popisu dimenzování plošného následuje popis oživení zdroje, který považuji za užitečný, i když je poněkud nesystematický. Prezentované výsledky měření jsou nedostatečné. Jde v podstatě jen o hrubé změření zatěžovacích charakteristik zdroje (navíc pouze ve formě tabulky) a změření rychlosti reakce tepelné ochrany (graf z programu Excel). Diskutabilní je změřená hodnota zvlnění výstupního napětí, student patrně nezvolil správnou metodu měření. Vzhledem k tomu, že mělo jít o zdroj "s vysokou stabilitou výstupního napětí", nelze považovat změřené parametry zdroje za uspokojivé. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, ve schématech ale postrádám hodnoty součástek.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 65824