PODAL, P. Studium vlastností katalyzátoru na bázi MnOx s využitím RRDE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Novák, Vítězslav

Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo studovat vlastnosti katalyzátorů na bázi oxidu manganičitého, dopovaného různými příměsemi, pro kladnou elektrodu palivových článků. Vlastnosti těchto materiálů byly zkoumány metodou cyklické a lineární voltametrie, s využitím hydrodynamické metody rotační diskové elektrody s prstencem (RRDE). Student průběžně plnil požadavky časového plánu a jednotlivé etapy plnění úkolu předkládal v dohodnutých termínech. K práci přistupoval samostatně a s velkým osobním zaujetím. Využíval doporučenou literaturu i možnosti osobních konzultací, na které chodil vždy dobře připraven. Úroveň předložené práce je jak po stránce jazykové, tak po stránce obsahové, dobrá. Bylo provedeno velké množství experimentů. Jejich důležitost spočívá především v tom, že se jednalo o první využití RRDE na sledování vlastností katalyzátorů na bázi oxidů manganičitého a bylo potřeba překonat spoustu a doladit techniky nanášení a měření. Získané výsledky a zkušenosti budou využívat studenti dalších ročníku, kteří budou v této práci pokračovat. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Vondrák, Jiří

Autorem práce je Bc. PAVEL PODAL a zpracoval ji na UETE FEKT v Brně. Práce je součástí dlouhodobého výzkumu elektrokatalyzátorů obsahujících oxidy manganu a určených do kyslíkových elektrod palivových článků. Úvodní studijní a teoretická část obsahuje kvalitní popis rotační elektrody (RDE a RRDE) a ukazuje na možnosti využití této pracovní techniky ke studiu reakce, při které může jako meziprodukt vznikat peroxid vodíku. Teoretická část je sepsána velmi dobře a výstižně bez věcných chyb. Část experimentální zahrnuje jednak přípravu vzorků, jednak měření kinetiky sledované reakce pomocí rotační elektrody typu RING – DISC (RRDE). Objem experimentálních dat je úctyhodný a proti jejich interpretaci nemám námitky. Práce uvádí veliký počet citovaných vědeckých statí, většinou velmi významných a přitom jednoznačně použitých v posuzované práci. Jako ve většině i jinak velmi kvalitních prací, i v této se vyskytují drobné stylistické neujasněné body. Zde uvádím: Str. 11: Články AFC obsahují spíše roztok KOH než směs Str. 25: popis obrázku 2.6: Kouteckého – Levičův graf při vyhodnocení dat z RDE (příklad z měření 1. vzorek) – výraz v závorce je jazykově nešikovný. Str. 40: Pomocná elektroda - CE (counter electrode) doslovný překlad je „protielektroda“; tento výraz nečasto v české literatuře používán. V žádném případě to neznamená sčítaci elektroda. Str. 49: jde v případě látky HO2- o skutečné radikály, tj. částice s nespárovanými elektrony? Já to spíše považuji za anionty peroxidu vodíku po disociaci jednoho protonu – a radikály z této látky vznikají až dalšími reakcemi. Otázka degradace membrán tím ovšem zůstává v platnosti. Tyto námitky nebo poznámky však nesnižují celkovou hodnotu práce. Proto práci doporučuji přijmout jako diplomovou a navrhuji klasifikaci Výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 41178