ŠNAJDER, J. Realizace řízení laboratorního modelu rotačního inverzního kyvadla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Brablc, Martin

Student v rámci své bakalářské práce testoval řídící, pozorovací a kompenzační algoritmy pro laboratorní model rotačního inverzního kyvadla. V průběhu práce se zjistilo, že v tomto konkrétním modelu se projevuje velmi významný rozdíl mezi statickým a dynamickým suchým třením, a proto byl původní záměr testovat vlastnosti Luenbergerova stavového pozorovatele doplněn o pokusy s různými způsoby kompenzace takového tření a jejich vlivu na kvalitu řízení. Výsledky získané při těchto experimentech považuji za velmi zajímavé. Student pracoval aktivně a byl schopen si osvojit nově získané poznatky, avšak začal na svém zadání pracovat pozdě. I když dostatečně konzultoval své výsledky, nepracoval příliš samostatně. Bohužel tak tyto velmi zajímavé experimenty nejsou zpracovány pečlivěji. I přesto dávají námět k dalším pracím. Po formální stránce je práce v pořádku a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením B – velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Bastl, Michal

Pan Šnajder se v bakalářské práci zabýval návrhem regulátoru pro rotační inverzní kyvadlo. Funkční laboratorní model kyvadla převzal. Pracoval v prostředí MATLAB/Simulink s real-time kartou MF-624. K řešení bylo vhodně zvoleno stavové řízení. Student se dále zabývá určením matematického modelu soustavy. K odhadu parametrů použil adekvátních metod. Stavy systému v práci určuje pomocí stavového pozorovatele. V práci je uvedeno několik nastavení pólů pozorovatele a vliv na chování systému. K návrh stavového regulátoru používá LQR metodu. Během validace modelu se práce odkloní od původního záměru a dále se zabývá kompenzací suchého tření. Kvalitu práce to nesnižuje, naopak považuji výsledky této části za zajímavé a prakticky přínosné. Hodnocení: A

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 101004