TINKA, Z. Modelování mechanizmů vícenásobného přístupu do mobilní sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Hošek, Jiří

Student Zdeněk Tinka se zabýval tématem práce „Modelování mechanizmů vícenásobného přístupu do mobilní sítě“. Jedná se o aktuální problematiku, která je považována za jedno z možných řešení velkého nárůstu datového provozu v mobilních 4G sítích. I když student na práci pracoval průběžně a docházel pravidelně na konzultace, ze začátku nebyl jeho přístup příliš aktivní a jeho výsledky nebyly příliš uspokojivé. V druhé části semestru se však celkově úroveň práce zlepšila a proto se i cíle práce podařilo téměř kompletně splnit. Po odborné i formální stránce je práce na dobré úrovni. Celkově práci hodnotím stupněm C / 78 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Mašek, Pavel

Diplomová práce studenta Zdeňka Tinky se zabývala problematikou datových přenosů v mobilních sítích se zaměřením na využití mechanismu mobile data offloading při využití standardu IEEE 802.11. Po úvodním popisu jednotlivých typů bezdrátových a mobilních sítí následuje stručný popis dostupných řešení pro mobile data offloading. V této kapitole, ovšem vzhledem k zaměření práce, postrádám podrobnější popis jednotlivých řešení pro data offloading a stručné zhodnocení dnes dostupných mechanismů (např. z pohledu energetické náročnosti). Teoretická část práce je zakončena popisem základních kvalitativních parametrů v bezdrátových sítích. Stěžejní část diplomové práce spočívá ve vytvoření tří simulačních modelů v simulačním prostředí NS-3 (Network Simulator 3): základního modelu simulujícího WiFi, modelu LTE sítě a pokročilého modelu pro offloading mezi WiFi a LTE. Na prvním modelu student vysvětluje princip práce s NS-3 na popsaném zdrojovém kódu. V dalších dvou scénářích je čtenář odkázán na dostatečně okomentované zdrojové kódy v příloze, což považuji za rozumný krok. Funkčnost a správná funkce vytvořených modelů byla ověřena formou simulací, které byly zaměřeny zejména na zjištění hodnot propustnosti a odstupu signálu od šumu (SNR), podle kterých byl v posledním scénáři realizován data offloading mezi dvěma sítěmi. Přestože výsledný mechanismus pro data offloading není realizován kompletně (z důvodu jistých omezení v NS-3, které jsou v práci uvedeny), považuji zadání práce za splněné. Menší výtku bych měl k popisu dosažených výsledků, zde bych spíše volil shrnující tabulku pro každý simulovaný scénář, kde by byly získané výsledky / porovnání výsledků mezi jednotlivými scénáři. Prezentace dosažených výsledků a celková formální úroveň práce již bohužel nenavazuje na kvality získaných výsledků a odborné úrovně práce. Ve velkém množství se objevují překlepy, chybí odkazy na některé obrázky, některé obrázky nejsou vektorové, vyskytuje se nekonzistence ve značení některých názvů např. WIFI, WiFi, 802.11 a také četnost citací mohla být vyšší. Zejména z důvodů slabší interpretace výsledků a formálního zpracování hodnotím práci stupněm B / 81 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 73844