JURČÁK, T. Komparace elektrických vlastností alternativních elektroizolačních kapalin a minerálních olejů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

V souladu se zadáním diplomant zpracoval velmi pěkně teoretickou část, zabývající se aktuálním stavem v oblasti diagnostiky vlastností alternativních elektroizolačních kapalin. V průběhu experimentální činnosti pan Jurčák sledoval základní elektrické vlastnosti v teplotní závislosti poměrně velkého počtu vybraných vzorků olejů, přičemž vycházel z metodických pokynů normy ČSN EN 60247 (pro permitivitu a ztrátový činitel) a podle ČSN EN 60156 (v případě průrazné napětí). Během vlastního měření se projevila u diplomanta velká míra cítění, vytrvalosti a trpělivosti při časově náročném experimentálním bádání a veškerý čas smysluplně využil nejen ke studiu dané problematiky, ale rovněž i k relaxaci při poslechu hudby či zhlédnutí nějakého dokumentu. Výsledné závislosti jsou matematicky aproximovány, byť pro některé průběhy byly použity empirické vztahy, neboť neexistují jiné funkce. Přestože provedené aproximace metodou nejmenších čtverců jsou správně vypočtené, tak v obecných rovnicích na str. 48 (obrázek 25 a 26) diplomant zaměnil symbol e pro Eulerovo číslo za epsilon a zejména uvedl špatný formát rovnice pro teplotní závislost rezistivity v semilogaritmickém tvaru (obrázek 30, 31 a 32), což mě trochu nadzvedlo ze židle, neboť základy logaritmování musí znát student střední školy. Je nutné podotknout, že se jedná jen o překlep a veškeré výpočty jsou správné. V práci postrádám více fyzikální interpretace naměřených výsledků, třeba z pohledu délky či chemického složení řetězce mastných kyselin či složek jednotlivých olejů; vyskytuje se jen obecné konstatování, že ten či onen parametr vzrůstá či klesá. Stejně tak se občas v práci najdou nevhodně stylizované věty, případně drobné chyby po stránce typografické (některé jednotky jsou kurzivou,…), ale je jich skutečně minimálně. Při zpracování diplomové práce diplomant vycházel většinou z ověřených literárních zdrojů v podobě článků, knih a vysokoškolských učebních textů, přičemž rozsah je adekvátní k charakteru a obsahu zpracované práce. Rovněž se soustředil na doporučené zdroje zahraničních článků z elektronické databáze IEEE. Diplomant splnil zadání v plném rozsahu s výše uvedenými výtkami a jeho práci každopádně doporučuji k obhajobě. V případě prokázání dobré znalosti matematického aparátu u vlastní obhajoby se přikláním i k lepšímu hodnocení.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Polsterová, Helena

Ve své práci se Bc. Tomáš Jurčák věnuje problematice elektroizolačních kapalin používaných v elektrotechnickém průmyslu. V teoretické části práce popisuje vlastnosti v praxi používaných elektroizolačních olejů a jejich diagnostiku. Následně se zabývá vlastnostmi dielektrických materiálů, jako jsou dielektrické ztráty, elektrická vodivost, elektrická pevnost. Teoretická část práce je poměrně podrobná a rozsáhlá, vypracovaná na základě rozsáhlého studia literárních zdrojů. V experimentální části práce popisuje měřicí zařízení, která používal k měření hodnot jednotlivých sledovaných veličin, uvádí detailně postup měření vzorků sledovaného materiálu v komoře TETTEX 2903. Dále byly vzorky podrobeny zkoušce elektrické pevnosti. Získané výsledky jsou vyhodnoceny v přehledných tabulkách a grafech. V závěru diplomant analyzuje výsledky provedených experimentů. Diplomová práce splňuje všechny požadavky kladené na diplomovou práci jak po stránce obsahové i formální. Je zřejmé, že se student dobře orientuje ve zvolené problematice. Práci doporučuji k obhajobě. Mám k ní následující připomínky: 1. Číslování rovnic neodpovídá číslování kapitol. 2. Rozlišovat rozdíl mezi slovesem (měřící) a přídavným jménem (měřicí).

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 94910