BALAJKA, J. Přepínání chirality vortexů v magnetostaticky svázaných permalloyových nanodiscích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Urbánek, Michal

Diplomová práce Jana Balajky se zabývá aktuálním tématem kontroly vortexových stavů v magnetických nanodiscích. V první části práce se autor věnuje analýze zadaných problémů pomocí mikromagnetických simulací v programu OOMMF. Druhá, experimentální část práce je věnována přípravě vzorků pro ověření mikromagnetických simulací a je zde naznačena možnost měření hysterezních smyček magnetických nanodisků pomocí magnetooptického Kerrova jevu. Pan Jan Balajka pracoval samostatně, výborně pronikl do studované problematiky a prokázal vynikající schopnost interpretace výsledků. Vzhledem k vysoko nastavené laťce ve formě autorovy bakalářské práce, jejíž jsem byl rovněž vedoucí, musím bohužel konstatovat, že nasazení pana Balajky v určitých okamžicích nenaplnilo vysoká očekávání vedoucího. To platí zejména pro experimentální část práce, s jejíž realizací autor začal příliš pozdě, a když se vyskytly problémy, nebyl již čas experimenty opakovat. I přes tuto drobnou výtku konstatuji, že autor splnil všechny cíle zadání, diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Nebojsa, Alois

Diplomová práce je rozdělena přehledně do 7 kapitol. V první kapitole je stručně shrnuta teorie magnetismu pevných látek a ukazuje na dobrou orientaci v dané problematice. Druhá kapitola se zabývá magnetickými vlastnostmi nanostruktur. Ve třetí je popsána mikromagnetická simulace pomocí OOMMF, ve čtvrté se autor věnuje použitým experimentálním technikám a přípravě vzorků. Pátá kapitola obsahuje přehled dosažených výsledků a jejich diskusi. Přehledy výsledků simulací jsou zpracovány přehledně. Je velká škoda, že technická omezení neumožnila více jak jedno měření reálné hysterézní smyčky a tedy srovnání simulací s experimentem. Několik drobných překlepů v tisku nesnižuje vysokou kvalitu předložené práce a ta poskytuje dobrý základ pro přehled chování tenkých magnetických disků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 65171