WASSERBAUER, V. Obnova napětí v oblasti Prostějova a Zlína [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Toman, Petr

Diplomová práce Vojtěcha Wasserbauera se zabývá problematikou vlivu připojovaných zdrojů na elektrizační soustavu. V úvodní části jsou shrnuty podmínky definované v platné legislativě. Následně jsou shrnuty vlastnosti jednotlivých typů generátorů a tzv. iniciačních elektráren. Ve druhé části se diplomat zabývá problematikou regulace napětí a frekvence v ostrovním provozu. Další část je věnována stručné charakteristice blackoutu a obnově napětí v síti po blackoutu. Praktická část diplomové práce je pak zaměřena na analýzu připojení nového iniciačního zdroje v uzlové oblasti 110kV. V rámci této analýzy je provedena také kontrola zkratových poměrů po připojení nového zdroje. Diplomová práce je zpracována přehledně. Student pracoval samostatně, na konzultace chodil připraven. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě. Připomínky a dotazy: -vztah 12.4 neplatí obecně. V práci chybí definice podmínek pro platnost vztahu. Podobně i pak v následující kapitole, kde je proveden praktický výpočet. Při obhajobě by bylo vhodné vydefinovat tyto podmínky, -termín „ztráta napětí“ použitý na str. 63 a dále je zavádějící, -při výpočtech v kapitole 12.3 byly zanedbány rezistance jednotlivých prvků. V práci to však není uvedeno, ani není uveden důsledek tohoto zjednodušení.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Vaculík, Petr

V diplomové práci „Obnova napětí v oblasti Prostějova a Zlína“ řeší zpracovatel obnovu napětí pro zajištění napájení vlastní spotřeby elektrárny SVIT Zlín z nové plynové elektrárny Výtopna Prostějov, která je použita jako iniciační zdroj v případě vzniku poruchy elektrizační soustavy typu „black-out“. V úvodní části autor popisuje podmínky připojení nových zdrojů do distribuční soustavy a dále popisuje typy elektráren vhodných pro obnovu napětí v elektrizační soustavě. V další části jsou analyzovány možnosti regulace činného výkonu a frekvence zdrojů pracujících paralelně s elektrizační soustavou i v ostrovním provozu. V práci jsou také zmíněny historicky významné poruchy typu „black-out“ ve světě, dále je zde popsán způsob zajištění napájení vlastní spotřeby nejvýznamnějších zdrojů v České republice při rozpadu soustavy. V další části práce byl vyhodnocen vliv nového zdroje Výtopna Prostějov s dosažitelným výkonem P=58MW na související distribuční soustavu, provedením výpočtu ustáleného chodu sítě a na základě výpočtů bylo navrženo jeho základní zapojení v provozu. V hlavní části práce je provedena analýza najetí zdroje Výtopna Prostějov v ostrovním provozu s vlastní spotřebou elektrárny SVIT Zlín, včetně navržení trasy a kontroly elektrických parametrů při najetí největšího odběru vlastní spotřeby. Hlavní cíl práce - teoretické ověření ostrovního provozu zdroje Výtopna Prostějov s odběrem vlastní spotřeby elektrárny SVIT Zlín byl splněn, teoretické výpočty budou použity jako základní předpoklad pro praktické ověření tohoto provozu. Diplomant zpracoval zadaný úkol odpovědně, výsledky práce budou využity v praxi. Celkové hodnocení diplomové práce: 1. Splnění požadavků zadání 19 z 20 2. Odborná úroveň práce 49 z 50 3. Interpretace výsledků a jejich diskuse 19 z 20 4. Formální zpracování práce 9 z 10 Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 66522