FECKO, P. Generátor energie pracující na kůži člověka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Hubálek, Jaromír

Student Peter Fecko pracoval na své práci dle zadání, jednotlivé postupy konzultoval a víceméně jeho práce byla samostatná. V průběhu práce postupně narážel a řešil technologické problémy s ochrannými vrstvami a s depozicemi funkčních vrstev. Nakonec se podařilo funkční vzorek dokončit a vyzkoušet. Bohužel se ukázalo, že vrstvy se v solném prostředí při zatížení velmi rychle rozpouští. Na škodu práce bylo, že zkoumat, případně navrhnout, řešení tohoto problému už z časových důvodů nebylo možné. Student si špatně časově rozložil experimentální část práce, čímž se většina potřebných experimentů prováděla na poslední chvíli. Nicméně mohu konstatovat, že zadání bylo z mého pohledu splněno. Student pracoval bez problému s anglickou literaturou, kterou zpracoval do teoretické části práce a dále se naučil a zvádl řadu technik a postupů z oblasti chemie. Jeho teoretická příprava byla obsáhlá s více než potřebnou hloubkou k dané problematice. Student tak prokázal schopnost nastudovat a řešit technickou problematiku dle zadání a práci doporučuji k obhajobě. Celou práci hodnotím stupněm B.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Prášek, Jan

Předmětem bakalářské práce byla oblast získávání energie z potu člověka jako potencionálního zdroje energie pro napájení senzorů. Dle zadání měl student prostudovat elektrochemické zdroje energie s elektrolytem tvořeným potem člověka. Tento zdroj energie měl následně realizovat pomocí tenkovrstvých fólií jako flexibilní sytém lehce připnutelný na tělo člověka a dobře propojitelný s navazujícími obvody. Následně měl otestovat stabilitu výstupního napětí a zatížitelnost. Úkol vyžadoval zpracování množství literatury z oblasti elektrochemie, mikrotechnologií a biologie. Zde student prokázal dostatečnou schopnost nalézt a použít odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. Student splnil zadání v plném rozsahu. Jednotlivé části práce uspořádal v logickém sledu tak, že na celkem 51 stranách tvoří ucelený a souvislý pohled na řešení zadané problematiky. Kvalita zpracování této bakalářské práce odpovídá požadovanému standardu. V úvodní části práce se student zabývá elektrochemickými články a složením potu. V další části se pak zabývá samotným návrhem elektrochemického generátoru s uvážením dostupných technologií a možností praktické realizace celého řešení. Zde velmi oceňuji schopnost studenta pracovat s anglicky psanou literaturou a vyhledávat informace v odborných vědeckých článcích. Naopak u třetí kapitoly se student nelogicky pouští do návrhu řešení bez toho, aniž by čtenáři vysvětlil, co bude jeho navrhovaným konceptem řešení vytvořeno. V experimentální části práce se student nejprve věnuje ověření funkce navrženého generátoru pomocí standardních elektrod v simulovaném prostředí a následně realizaci návrhu s použitím mikroelektronických a elektrochemických technik. V samotném závěru práce je jeden z realizovaných vzorků podroben elektrickému testování. Použitou metodiku a získané výsledky student přehledně uvedl do grafických závislostí, obrázků a tabulek, které vhodně okomentoval. Z výsledků vyplývá, že by bylo dobré v generátoru udělat určité změny, ale to předpokládám, že vzhledem k náročnosti celého řešení nebylo z časových důvodů možné provést a ověřit. Formální zpracování diplomové práce je na velmi dobré úrovni. Vytknout mohu jen několik málo překlepů a neseřazení seznamu symbolů a zkratek dle abecedy. Ke gramatické stránce práce se vzhledem k jazyku práce nemohu vyjádřit. Student Peter Fecko vytvořil práci na úrovni, která dle mého názoru svým rozsahem převyšuje obvyklý standard kladený na studenta bakalářského studia. Práci doporučuji k obhajobě a klasifikuji ji hodnocením A 90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102971