OLIVOVÁ, V. DŮM NA HRANĚ - Valašské Meziříčí, ulice Sokolská [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Hybská, Bohumila

Studentka pracovala se zajímavou urbanistickou situací s dělenou uliční zástavbou, která vytváří zajímavě řešenou dvorní část. Dispozice jsou vcelku správné, avšak architektonické řešení objektu není dotažené. Na návrhu nejsou propracovány fasády a to jak z hlediska členění, velikosti a rozmístění okenních orvotů a jejich otevírání, tak z hlediska materiálového řešení apod.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Studentka dělala soustavně na začátku a na konci semestru. Vzhledem k tomu se jí nedostávalo v závěrečné fázi dostatečné množství času na dočešení architektonického výrazu návrhu.
Navrhovaná známka
C
Body
72

Posudek oponenta

Musilová, Lenka

Celkové urbanistické řešení návrhu a jeho začlenění do okolí citlivě reaguje na historický vývoj v lokalitě a okolní zástavbu, využívá a posiluje hodnoty místa. Uspořádání funkcí a základní provozní řešení dávají předpoklad kvalitního návrhu, architektonické a zejména dispoziční a technicko konstrukční řešení práce by zasloužili dopracování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A 1. Urbanistické řešení Návrh příznivě doplňuje různorodě zastavěné území města, přináší čitelný prvek organizace do heterogenního území jasně čitelnými odlišnými motivy jižní a severní uliční fronty - jednoduchou kompaktní formou podél Sokolské ulice reagující na sousedství panelové zástavby a nesouvislou severní uliční frontou tvořenou třemi samostatnými hmotami obytných traktů s obchodním parterem orientovaným k historickému jádru. Přiměřené řešení rezidenčních domů i kancelářského objektu, intimita i prostupnost vnitrobloku posilují urbánní texturu území. Společná třípodlažní podzemní garáž výrazně přesahující svým objemem novostavby na povrchu a kapacitou značně převyšující potřeby navrhovaných funkcí vyvolává zvýšené nároky na dopravní obsluhu a neopodstatněný negativní vliv na životní prostředí (hluk, axhalace). A 95
Architektonické řešení B 2. Architektonické řešení Měřítko, odlišná koncepce řešení fasád i odlišné barevné řešení jižní a severní fronty příznivě reagují na sousedství historické i panelové zástavby. Schematický návrh fasád by zasloužil dopracování, zejména členění výkladců v parteru, řešení vstupů a pohledů na fasády ve vnitrobloku.
Provozní řešení C 3. Provozní řešení Princip funkčního řešení důsledně oddělluje jednotlivé provozní celky a splňuje požadavky na jejich užívání. Dimenzování a dispoziční řešení garáží ve třech podzemních etážích je pro navrhovaný typ zástavby neekonomické. Zatímco vertikální zónování a rozmístění funkcí je logické, včetně provozního schématu (vstupy, zásobování, odpad, atd.), dispoziční uspořádání, zejména v bytových patrech, je nedůsledně řešeno s ohledem na vertikální rozvody instalací i komunikačních jader (výtahové šachty nad komunikacemi garáží). Problematické je zastínění obytných prostor a oslunění bytů na jižní fasádě budovy v severozápadním nároží, kde je nutno prověřit zastínění sousedním kancelářským traktem. Dispoziční řešení bytů postrádá venkovní obytné plochy pro zvýšení obytného komfortu bydlení.
Technicko konstrukční řešení A 4. Technicko konstrukční řešení Koncept konstrukčního řešení odpovídá navrženému typu budovy. Návrh by zasloužil odstranění 3. suterénu a dopracování konstrukční části s tubusy ztužujících železobetonových jader (dořešení v půdorysech), doplněním podpor zejména v prostorách obchodního parteru a na jihozápadním nároží v prostoru vjezdu zásobování a dořešení svislých konstrukcí v podzemí, kde rozmístění podpor limituje řešení parkoviště.
Formální úroveň B 5. Formální úroveň Předložená práce je zpracovaná na dobré grafické úrovni.
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 52745