MRLÍKOVÁ, M. Viniční majer v Jaroslavicích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Markéta Mrlíková svůj viniční majer komponuje jako lineární kruhovou výseč. Dynamicky utvářená hmota reflektuje terénní konfiguraci a v postupném řazení jednotlivých provozů racionálně naplňuje rozsah určený zadáním. Rozvinutá orientace ke světovým stranám, spolu s výškovým osazením objektu a charakteristickým přesahem střechy podtrhuje autorčino uvažování v rámci trvale udržitelného rozvoje.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Soustavný se zájmem
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Kristek, Jan

Předložená studie odpovídá požadavkům na bakalářskou práci a doporučuji ji proto k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Autorka umisťuje veškeré výrobní i ubytovací provozy do jediného objektu na severovýchodě pozemku asi 300 m od zamýšleného bydlení majitelů. Zda by toto řešení klientům vyhovovalo, je otázkou spíše na ně. Z hlediska komunikačního napojení a obsluhy nemám proti tomuto řešení námitek. Zbylou plochu pozemku autorka řeší pouze povrchně konstatováním o “zachování ovocných stromů“, výsadbě “keřů” a vytvoření “průchodů a průhledů”. Z výkresové části ale o tomto záměru žádnou informaci nezískáváme, což je škoda. Vzhledem k zadání, které bylo definováno jako „strategie obnovy ve vztahu areál – sídlo a sídlo – krajina“, bych grafické a hlavně architektonicko-krajinářské řešení takto rozsáhlého pozemku očekával.
Provozní řešení C Provozní řešení se zdá být jednoduché a přehledné bez vážnějších nedostatků. Vzhledem ke kapacitě ubytování, které by při svém maximu mělo pojmout až 50 hostů, bych očekával poněkud “seriózněji” řešené stravování. Kuchyně je navržena jako minimální přípravna bez nutného zázemí restauračního provozu (oddělené sklady, zásobování, atd.). Centrum Jaroslavic, kde lze předpokládat potřebnou vybavenost, je vzdáleno od místa ubytování cca 1 km. Sociální zázemí jídelního provozu se zdá být naddimenzované, byť autorka tvrdí, že vychází z normy. V půdorysech chybí úklidová místnost, skladovací prostory ložního prádla atp. Osobně bych doporučoval zařadit do programu alespoň minimální skladovací prostory, které by zcela jistě ve spojení s ubytováním i dalšími provozy byly využity.
Technicko konstrukční řešení B Proti konstrukčnímu řešení nemám námitek. Z technického hlediska by se nicméně u tohoto objektu nabízelo pracovat s energetickým konceptem. Jedná se o půlkruh orientovaný prosklenými plochami na jih. Fasáda je přistíněna asi dvoumetrovou konzolou. V detailu jsou patrné alespoň vnitřní žaluzie – vnější žaluzie by u takto orientované budovy byly vhodnější. Do jaké míry autorka tyto aspekty zvažovala je záhadou, protože v předané dokumentaci o vytápění není zmínka. V půdorysech např. zcela chybí technická místnost.
Architektonické řešení C Architektonické řešení je dobré. Autorka nepřináší žádnou převratnou koncepci ani hlubší zamyšlení nad tím, co by zadání “viničního majeru” mohlo znamenat. Celkový dojem je ale uměřený a i materiálová řešení působí příjemně.
Formální úroveň A Formální úroveň odpovídá bakalářské práci a umožňovala zhodnotit projekt v plném rozsahu.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 94360