ŠAFÁŘ, M. Optimalizace betonových záměsí na bázi alkalicky aktivovaných druhotných surovin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalina, Lukáš

Student Martin Šafář projevil při vypracování bakalářské práce schopnost samostatné realizace experimentů. Výsledky průběžně pečlivě zpracovával a po potřebných konzultacích následně vyhodnotil. Velmi dobře organizoval svou vědeckou práci a přípravu experimentů. Podílel se na tvorbě vědeckých publikací o dané problematice. Je autorem, či spoluautorem dvou článků ve sborníku. Výsledky své vědecké práce prezentoval na mezinárodní konferenci „Ekologie a nové stavební hmoty a výrobky“. Student přistoupil k práci velmi svědomitě. Literární rešerži, experimentální práci a zpracování výsledků věnoval značné úsilí. Předložená práce Martina Šafáře zcela naplňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a celkově ji hodnotím známkou A. Práci doporučuji k obhajobě před odbornou komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šoukal, František

Student Martin Šafář předložil bakalářskou práci velmi kvalitní a obsáhlou, jak z hlediska formálního zpracování tak zejména po stránce odborné. Bakalářská práce se zabývá návrhem, optimalizací a charakterizací betonů na bázi alkalicky aktivovaného pojiva. Práce navazuje na poznatky publikované v odborné literatuře a předchozí výsledky výzkumu v této oblasti na FCH. Teoretická část práce je zaměřena obecně na geopolymery, proces alkalické aktivace a druhotné suroviny. Teorie zabývající se návrhem betonových směsí je zařazena trochu netypicky až do experimentální části, ale je velice názorně a postupně rozvinuta. Ve výsledcích jsou zhodnoceny významné parametry navržených betonů, jako je pevnost v tlaku a v ohybu, zpracovatelnost (důležitá pro různé technologie výroby betonu) a výkvětotvornost. V závěru byla provedena strukturní charakterizace betonů v závislosti na době uložení pomocí XRD a SEM-EDS. Nové krystalické produkty hydratace, příp. alkalické polykondenzace, na XRD nejsou vzhledem k množství tak významné jako strukturní novotvary pozorované a charakterizované pomocí SEM. Nejenom v této oblasti přináší práce velice zajímavé výsledky. V závěru jsou také zhodnoceny ekonomické aspekty výroby navržených betonů ve srovnání s betony odpovídajících pevnostních tříd na bázi portlandského cementu, kde geopolymerní betony vycházejí velmi pozitivně. Pokud přičteme příznivý ekologický aspekt těchto betonů, je více než vhodné tuto problematiku dále rozvíjet a optimalizovat geopolymerní betony až do úrovně konkrétních betonových výrobků. Bakalářská práce Martina Šafáře je celkově na skvělé úrovni a prokazuje schopnost studenta samostatně shromažďovat experimentální výsledky a následně je odpovídajícím způsobem vyhodnocovat a vyvozovat z nich přiměřené závěry. Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost vyslechnout si také přednášku Martina Šafáře na XVI. mezinárodní konferenci Ekologie a nové stavební hmoty a výrobky, musím také velice vyzvednout jeho prezentační schopnosti, které obdivovali i ostatní účastníci konference. Práce svým rozsahem a objemem nashromážděných dat zcela splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci. Bakalářskou práci Martina Šafáře hodnotím známkou A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 58569