NYTRA, M. Simulace zápustkového kování pomocí metody konečných prvků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubík, Petr

Diplomant pracoval po celou dobu velmi iniciativně a intenzivně. Obtížnou problematiku plastického chování a porušování houževnatých kovových materiálů za pokojových a vysokých teplot zvládl výborně. V průběhu řešení práce se autor musel vypořádat s mnoha problémy, jako jsou velmi dlouhý výpočetní čas, distorze prvků z důvodu extrémně velké deformace, zachytávání uzlů sítě výkovku v síti nástroje atd. I přes tyto problémy se autorovi podařilo uskutečnit několik výpočtů s různými počátečními parametry. Práce je napsána přehledně s velmi dobrou grafickou úpravou. Diplomant pravidelně konzultoval se školitelem praktickou část práce i její text. Nicméně nakonec odevzdal anglickou verzi, ve které je nezanedbatelné množství překlepů, nevhodných termínů a gramatických chyb. Práci hodnotím jako velmi přínosnou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šebek, František

Diplomová práce pana bakaláře Michala Nytry se zabývá zápustkovým kováním a jeho simulací pomocí metody konečných prvků, jež byla využita ve své explicitní formě. Práce je zaměřena na ozubené kolo z převodovky automobilu. Teoretická část je velmi obsáhlá a vlastní práce začíná až na straně 67. Autor se posléze zabývá sestavením modelu geometrie a materiálu. Výpočet byl realizován pro různé polotovary a jejich teploty, a to jak bez poškození, tak i s ním. Jednalo se o silně nelineární a výpočtově náročnou úlohu, kterou student zdárně zvládl. Z formálního hlediska lze vytknout české desky, přičemž text práce je anglicky. Z jazykového hlediska práce obsahuje gramatické chyby různého charakteru, jako například "see furtherer", "Then is the flow rule called associative.", nebo "It sufficient is if the force". Velmi časté bylo zaměňování neurčitých členů a/an. Několikrát se objevuje dvojitý zápor. Vyskytla se i česká slova, například "can be zkreslen by a low sampling frequency". I přes tyto jazykové nedostatky a četné překlepy, kdy rovnice na začátku podkapitoly 4.2.3 nejsou očíslovány, či Obr. 5.1 není v práci nikde zmíněn, je závěrečná práce na velmi slušné odborné úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 116855