HALM, M. Modul pro řízení a sběr dat z pyranometru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Stojan, Radek

Student Martin Halm se ve své diplomové práci zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně zabýval problematikou měření intenzity slunečního záření a jejich složek. Navrhl a sestavil měřící sestavu pro měření intenzity slunečního záření komunikující s osobním počítačem. Navržená sestava obsahuje dvě čidla intenzity slunečního záření, a to konkrétně dva pyranometry SG420. Součástí práce je také vytvořený software pro komunikaci s osobním počítačem a podrobnou analýzu naměřených dat. Na základě řešení dané problematiky student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 44 stran, včetně seznamu použité literatury, obrázků, symbolů a tabulek. Sestava pro měření intenzity slunečního zaření byla úspěšně otestována v laboratoři fotovoltaiky na ústavu elektrotechnologie. Vytvořený software má všechny náležité požadavky pro přehledné a komfortní zpracování naměřených hodnot intenzity slunečního záření. V předkládané práci se však nacházejí drobné chyby, jenž pak snižují celkový dobrý dojem. Student např. na straně 24 hovoří o pyranometru SG400 místo SG420. Na straně 35 došlo k záměně přímého a globálního záření. Nepřesnost se nachází také např. na straně 39, kde se v textu chybně odkazuje na obrázek 27. Spolupráce se studentem však byla bezproblémová. Vyzdvihl bych pravidelnou komunikaci, s níž informoval o stavu práce. Při práci prokazoval odpovědný a cílevědomý přístup a dobrou orientaci v dané problematice. Zadání diplomové práce bylo splněno v plném rozsahu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě a navrhuji klasifikaci velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Posudek oponenta

Veselý, Aleš

Student se ve své práci zabývá návrhem a realizací zařízení sběr dat z pyranometru a jejich automatického zpracování s výhledem na dlouhodobé měření intenzity záření. Práce je zpracována v rozsahu 44 stran včetně použité literatury a ostatních seznamů. Práce je rozčleněna do třech hlavních kapitol, První kapitola, jež má tři podkapitoly, je věnována teorii vzniku slunečního záření. Poté následují dvě podkapitoly věnující se principu fotovoltaického článku a možnostem měření intenzity slunečního záření. Po této teoretické části následuje část praktická, která je věnována popisem použitého měřicího zařízení. Dále je zde popsán vytvořený program pro sběr dat včetně prezentace jeho funkcí. Poslední podkapitola je věnována vyhodnocení dlouhodobě naměřených dat s jejich porovnáním s výsledky měření z meteorologické stanice umístěné na Vysočině. K této práci mám následující připomínky: V práci mi přebývá kapitola v teoretické části, která se týká principu fotovoltaických článků a popisem, jak se skládají do fotovoltaických panelů. Pyranometr se sice používá ve fotovoltaice pro měření intenzity slunečního záření, ale je to jen jedno z jeho použití. Autor dále pak v této práci používá některé výrazy převzaté z cizích jazyků a používané především v hovorové češtině. Zde bych doporučil používat vhodnější české ekvivalenty. V této práci se nachází řada překlepů a pravopisných chyb. Poslední výtku bych měl k použité literatuře, kde by bylo vhodnější používat důvěryhodné vědecké zdroje místo odkazům na Wikipedii. I přes tyto nedostatky je práce sepsána pečlivě a přehledně. Práce je na velice dobré úrovni, jak formální, tak odborné, a odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Student zadání splnil a k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě s celkovým hodnocením studenta známkou d o b ř e.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 57475