BEVELAQUOVÁ, D. Budiž Baugruppe [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Hora, Jan

Projekt je velmi dobrou odpovědí na zadané parametry. Autorka velmi dobře vyvažuje míru soukromého a společného. Koncept zaklesnutí pak přímo vizualizuje vztahy ve struktuře. Čeho si ale cením nejvíce je celková jednota projektu. Velmi chytrá a přesto extrémně jednoduchá konstrukce, kde si Diana vystačí s variací jednoho architektonického detailu dělící zdi, a přitom dokáže vytvořit velkou variabilitu vnitřních a venkovních prostorů. Tohle vše je navíc v projektu na první pohled čitelné – konstrukce je zde prezentována ve své nahotě. Nic zde není samoúčelné. Cením si řešení dispozic, kdy autorka operuje s minimem příček, prostory bytů jsou děleny vestavěným nábytkem. Celý projekt pak dotváří Dianin svérázný smysl pro estetiku, který vyzývá k zabydlení. Práci hodnotím jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Studentka pracovala samostatně a svědomitě. Návrh prošel systematickou genezí postupným prověřováním a laděním.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Landa, Filip

I přes dílčí nejasnosti se jedná o komplexně zpracovaný projekt, který je dobrou odpovědí na velmi zajímavé, ale poměrně složité zadání i problematický pozemek.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Projekt je založený na důkladné urbanistické analýze. Dům přirozeně využívá sklon terénu, což vytváří výborný podklad pro doplnění parteru o společenské funkce (pronajímatelné prostory) a přístup do jednotlivých bytů ze společné terasy ve vnitrobloku. Méně už reaguje na protilehlý hřbitov, ačkoli se zaštiťuje vytvořením jeho protiváhy. Zvýraznění nároží a ustupující hmota domu směrem do vnitrobloku se jeví přirozeně a logicky.
Provozní řešení B Ve skvělém, promyšleném a aktuálním zadání se zároveň skrývá velká záludnost úkolu, vyžadující specifické nároky na dispoziční řešení. Složitost úlohy neusnadňuje ani výběr problematického pozemku a jeho orientace. Boj mezi náležitými akustickými parametry a zároveň řádným osluněním a osvětlením přináší do projektu nutné kompromisy i vícenáklady (nucené větrání?). Do toho vstupují rozdílné požadavky a přání jednotlivých členů (fiktivní) Baugruppe. O to více lze ocenit, že studentka (pouze po čtyřech! letech studia, z toho část v lockdownu) vychází z tohoto souboje se ctí a přichází s netypickými, flexibilními, a přesto fungujícími dispozicemi, ačkoli drobné výhrady by se k nim našly (ověřovala se možnost orientovat obytné místnosti více do vnitrobloku, zatímco provozní místnosti, WC či koupelny směrem ke komunikaci? Co např. koupelna 203K, pod níž je ateliér?). Ale nechci být hnidopich. Dobře vyřešené je podzemní parkování. Zelené střechy odpovídají dnešním adaptačním snahám reagovat na klimatickou změnu.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční řešení jsem zprvu považoval za neodpovídající charakteru a prostorovému uspořádání návrhu, ale studentka si jej dokázala obstojně obhájit. Zvolené modulové řešení je čitelné, v detailu chytré, umožňuje variabilní uspořádání interiérů. Cihlové stěny jsou občas děrované a vytvářejí hezký řemeslný detail a průhledy.
Architektonické řešení A Uspořádání objektu vytváří příjemné a prostorově překvapivé kompozice. Jeho architektura je nadčasová. Vytváří soudržný celek, který je navíc poměrně čitelný: od komunity (budiž Baugruppe!) po individuální život: čím výš obyvatel vystoupá, tím vyšší úroveň soukromí je mu poskytnuta. Přesto si dovolím drobnou poznámku založenou na subjektivním pocitu. Obhajování konceptu skrze „zaklesnutí mezi městským a vesnickým způsobem života“ mi přijde nadbytečné, zavání samoúčelností a apologetikou konceptu ex-post – jako by rozvaha nad zkombinováním venkovských a městských výhod přišla až po vymyšlení struktury stavby. Koneckonců, pokus o vytvoření město-vesnice není nová myšlenka (Ebenezer Howard – schéma tří magnetů = koncept zahradních měst). Chybí mi odkazy na inspirační zdroje, referenční projekty.
Formální úroveň B Grafická prezentace projektu je na vysoké úrovni, snad jen řezy jsou trochu nečitelné. Grafika je podtržena vlastnoručními skicami a svébytnou estetikou, která sice není mým šálkem čaje, ale pokud mi ho někdo nabídne, nepohrdnu a napiju se. Jazykovou úroveň práce nedokážu zhodnotit, neboť slovenština není můj rodný jazyk.
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 133655