ŠENFLUK, P. Efektový zesilovač a procesor pro domácí audio poslech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Student měl podle zadání provést kompletní blokový, obvodový a konstrukční návrh efektového zesilovače a procesoru pro domácí audio poslech, který by integroval limiter, řízení hlasitosti, audio filtry, digitální zpožďovací linku a koncový zesilovač s výstupním výkonem do 15W / 6 ohmů. Téma zadání si zvolil student sám, motivován zájmem stavby zesilovače pro vlastní použití. Student pracoval zcela samostatně a na konzultace, při kterých prezentoval vlastní řešení, docházel pravidelně. Mohu konstatovat, že student zvolil vhodné řešení, při kterém vycházel z pečlivého výběru dostupných integrovaných obvodů. Při návrhu vycházel nejen ze známých obvodových řešení, ale také z návrhů a úprav vlastních zapojení. Celé zařízení student také samostatně zkonstruoval, oživil a odměřil, což dokládá ve své bakalářské práci a jejím textu a technických přílohách. Dosažené technické parametry jsou poměrně příznivé. Rád bych ocenil samostatnost, kritický rozbor řešení a příkladný aktivní přístup k řešení bakalářské práce. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení - A/92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Brančík, Lubomír

Student se ve své bakalářské práci zabývá návrhem, realizací a měřením stereo efektového surround zesilovače a procesoru pro domácí poslech, včetně digitální zpožďovací linky pro efektové kanály. Srovnáním se zadáním mohu konstatovat, že cíle bakalářské práce byly splněny. Student navrhnul 3 kanálový zesilovač s výstupním výkonem levého a pravého kanálu 10 W / 4 ohm (přední satelity) a výkonem kanálu subwooferu 20 W / 8 ohm, a to na bázi integrovaných zesilovačů Texas Instruments třídy D TPA3122D. Pro zesilovač subwooferu pracuje obvod v můstkovém zapojení a je doplněn invertorem s IO OPA1641 téže firmy. Digitální zpožďovací linka je navržena s echo procesorem Princeton Technology Corp. PT2399. Vstup zesilovače je opatřen limiterem pro udržovaní stálé hlasitosti při různých úrovních vstupního signálu. Navrženy byly rovněž napájecí jednotky a opožděné připojování reproduktorů. V práci však postrádám zmínku o návrhu transformátoru, předpokládám proto, že byl použit některý transformátor komerčně dostupný. Celou koncepci i realizaci zesilovače lze považovat za úspěšnou, i když byla ve velké míře použita doporučená zapojení výrobců integrovaných obvodů. Prezentované výsledky měření nepůsobí příliš uceleným dojmem, a to nejen proto, že jim není věnována samostatná kapitola. Např. jsou naměřena harmonická zkreslení výkonového stupně (kap. 2.6), ale jeho modulové kmitočtové charakteristiky chybí, naměřena je pouze kmitočtová charakteristuka efektového kanálu (kap. 5.4). Pro filtrační obvody částí zesilovače jsou kmitočtové charakteristiky uvedeny jako výsledky počítačových simulací. V práci se vyskytuje několik formálních nedostatků. Často se v textu např. vyskytují odkazy na obrázky a tabulky s velkými písmeny, literatura není řazena podle prvního výskytu v textu (příp. podle abecedy), grafické výsledky počítačových simulací jsou hůře čitelné, v kap. 5.3 je odkazováno na IO IC3A a IC3B, ve schématu jsou však IC2A a IC2B, aj. Celkově je však grafická úprava práce, včetně příloh, na velmi dobré úrovni. I přes řadu uvedených výtek chci konstatovat, že považuji bakalářskou práci za úspěšně zvládnutou, student prokázal náležité návrhářské a konstruktérské schopnosti.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 52282