BUKVIŠOVÁ, K. In-situ elektronová mikroskopie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolíbal, Miroslav

Kristýna Bukvišová patří k nejlepším studentům, jaké jsem měl možnost vést. Brzy začala pracovat zcela samostatně a spolupráce s ní byla vždy nadstandartní ve všech ohledech. K návrhům, jak dál postupovat, přistupovala vždy kriticky a vzájemné diskuse byly, myslím, pro oba přínosné. Přestože práce byla navržena jako experimentální, byla schopna naměřená data interpretovat na základě fyzikálního modelu, který je možné dále rozvíjet. Do textu práce jsem skoro nezasahoval. Kristýna se aktivně podílí na řešení jednoho z projektů TAČR a je spoluatorkou několika publikací. Je radost pracovat se studentem, jehož přístup snad předčí běžné studenty doktorského studia, radost o to větší, že bude ve skupině jako doktorandka pokračovat.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Wandrol, Petr

Cílem diplomové práce bylo popsat oxidaci nanotrubic sulfidu wolframičitého za zvýšených teplot v přítomnosti vodní páry. K dosažení tohoto cíle byla použita technika in-situ rastrovací elektronové mikroskopie (SEM), konkrétně miniaturní reakční komůrka (µReaktor) uvnitř komory vzorku SEM. Teoretická část práce je dobře zpracována, je v ní uveden postup syntézy nanotrubic sulfidu wolframičitého, jejich podstatné vlastnosti a oxidace. V teoretické části jsou dále popsány metody použité při experimentu, tj. in-situ elektronová mikroskopie a syntéza metodou VLS. Experimentální část je přehledně zpracována a dobře strukturována. Velkým pozitivem práce je, že autorka neskončila pouze sledováním oxidace nanotrubic v in-situ SEM, ale vzorky charakterizovala dalšími analytickými metodami jako XPS, TEM + EDS a EELS, které přinesly doplňující informace o zkoumané reakci. Na základě těchto měření autorka zformulovala model vysvětlující proces oxidace nanotrubic sulfidu wolframičitého jejímž produktem jsou nanodráty oxidu wolframu. Vítaným doplněním je studium vlivu podmínek reakce, například teploty, tlaku, dávky elektronů, na dynamiku růstu těchto nanodrátů. Hlavních cílů práce bylo dosaženo. Z diplomové práce však vyplývá, že oxidace nanotrubic sulfidu wolframičitého je komplexní problém, jehož kompletní porozumění je nad rámec této práce. Další studium si zaslouží zejména vliv elektronového svazku na růst nanodrátů, tj. zda lze nalézt podmínky, při kterých elektronový svazek nebude reakci ovlivňovat, případně zda lze definovat vhodné podmínky, při kterých bude elektronový svazek katalyzátorem této reakce. Celkově hodnotím práci jako velmi zdařilou a dobře zpracovanou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 117553