SVOBODA, L. Nízkošumový zesilovač pro pásmo 8,4 GHz [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kasal, Miroslav

Student Libor Svoboda měl za úkol navrhnout a realizovat nízkošumový zesilovač pro část pásma X 8,2 až 8,5 GHz. Správně zvolil koncepci zesilovače s HEMT a vhodný substrát PTFE pro jeho realizaci planární formou. Zvládl náročné prostředí simulačního programu Ansoft Designer a chování zesilovače v něm simuloval. Při realizaci se vsak objevil problem a nepodařilo se dosáhnout požadované parametry. Zpětnou upřesněnou analýzou zjistil, že problém způsobuje uzemnění emitorů. Tento problém už ale nebylo možné řešit před odevzdáním práce. Přesto považuji úkol za splněný, neboť právě nalezení chyby je velmi hodnotné. Student na řešení úkolu pracoval svědomitě a systematicky. Umístil se také ve studentské soutěži EEICT 2009.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 49/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Vágner, Petr

Předložená práce se zabývá návrhem a realizací předzesilovače v mikrovlnném pásmu X. V první polovině práce student velmi detailně popisuje modely mikropáskových struktur a uvádí vzorce pro výpočet obvodových prvků těchto modelů. Dále se zaměřuje na otázku vyšetřování stability zesilovače a šumového přizpůsobení. Rovněž zmiňuje princip návrhu mikropáskové pásmové propusti s vázanými rezonátory. Z této úvodní teoretické části je zřejmá dobrá orientace studenta v odborné zahraniční literatuře a pochopení problematiky. Na základě poznatků z úvodní části pak navrhuje jednotlivé části zesilovače a využívá pro výpočet jeho parametrů obvodový simulátor. Při měření realizovaného zesilovače se však objevily problémy se stabilitou, jejichž příčinu se student snažil odhalit. Za použití fullwave simulátoru a řady experimentů se podařilo pravděpodobnou příčinu nestability nalézt a vyvodit rozumné závěry. Přes faktický neúspěch při návrhu zesilovače považuji závěrečnou část práce za velmi přínosnou. Po odborné stránce a z hlediska interpretace výsledků tedy hodnotím práci maximálním počtem bodů. Formální zpracování je rovněž výborné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 22079