KUČERA, J. Modelování parametrů solární elektrárny v GIS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jiří

Úkolem diplomanta bylo seznámit se s principem, vlastnostmi a konstrukcí fotovoltaických panelů využívaných při stavbě solárních elektráren. Posoudit měl i využití solární energie s ohledem na nejvhodnější lokalitu v ČR. Pomocí 3D modelování v geografickém informačním systému ArcView měl navrhnout postup výběru nejvhodnější lokality pro stavbu fotovoltaické elektrárny s ohledem na minimální degradaci krajinného rázu. Uvážit měl i možnost instalace solárních panelů na střechy domů ve vybrané lokalitě. Předložená práce svým rozsahem i kvalitou provedení prokazuje vysoké zaujetí diplomanta problémem, odbornou pogramátorskou erudici i snahu zpracovat téma v celé šíři. Přínosem práce je zakomponování celé řady relevantních informací z orgánů státní správy, ČHMÚ i ERÚ. Diplomant plně využíval konsultací, iniciativně řešil předkládané náměty koncepce i vlastního řešení. Po formální stránce nejsou k práci zásadní výtky - snad jen chybějící část textu na str. 59 a 70, záměna čísel obrázků 1.3 a 1.5. Barevná obrazová dokumentace má odpovídající kvalitu. Předloženou prací diplomant prokázal schopnost samostatné tvůrčí práce. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno. Práce je navíc doplněna i ekonomickým hodnocením výstavby a provozu fotovoltaických elektráren. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : výborně

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Čížek, Martin

Úkolem studenta bylo seznámit se s problematikou vhodnosti výstavby a využití fotovoltaických elektráren jako obnovitelných zrojů energie. Dále měl pak v prostředí GIS ArcView vypracovat modely výběru vhodných lokalit pro výstavbu. První kapitola textu se věnuje fyzikálním principům slunečního záření, zabývá se využitím jeho energie a její přeměnou na elektrickou energii. Popsány jsou vybrané typy instalací solárních systémů a je proveden rozbor podmínek využitelnosti solární energie na území ČR. Geografickému informačnímu systému se věnuje druhá kapitola, která přibližuje použitý GIS v licenci ArcInfo, kterou měl diplomant k dispozici u svého zaměstnavatele. Zajímavá je pasáž věnující se ukázce možností 3D modelování v GIS. Stěžejní část práce pojednává o návrhu postupu pro výběr nejvhodnější lokality pro výstavbu solární elektrárny a 3D modelování zájmových lokalit. Jedním z výstupů je vizualizace zájmových lokalit před a po výstavbě fotovoltaické elektrárny se srovnáním lokalit s instalovanými fotovoltaickými panely na střechách domů. Závěrečná kapitola se zabývá ekonomickými aspekty problematiky FVE a shrnuje dosažené výsledky. Práce pana Kučery je po formální i věcné stránce výborně zpracovaná a svědčí o jeho schopnosti samostatně se věnovat řešení zadaného tématu z oblasti ekologického inženýrství. Práci DOPORUČUJI k obhajobě s hodnocením VÝBORNĚ.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 65869