CAHA, M. Analýza vodivosti kůže [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Ronzhina, Marina

Autor se ve své práci věnoval analýze vodivosti kůže (GSR). Navrhnutý protokol měření byl zaměřen na studium změn úrovně pozornosti člověka. Přestože daný protokol neumožnil sledovat celý rozsah možných stavů (spánková deprivace zcela vyloučila prezenci v záznamech stavu bdělosti), dosažené výsledky jsou přínosné vzhledem k tomu, že studie daného typu většinou slouží pro návrh detektorů mikrospánku, který následuje po fázi relaxaci nebo snížené vigility. Získána data byla analyzována pomocí aplikaci vytvořené v prostředí Matlab. Významnost změn hodnot některých parametrů odečtených z průběhu GSR v závislosti na stavu měřené osoby je prokázána pomocí statistických testů, výsledky jsou diskutovány. Po formální stránce je práce na velice dobré úrovni. Vytknout bych mohla špatné pořadí literatury v seznamu a překlepy. Autor přistupoval velice pečlivě a svědomitě. Doporučuji bakalářskou práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Chmelař, Milan

Pan Martin Caha měl za úkol ve své bakalářské práci za úkol jse ednak seznámit s problematikou využití analýzy změn vodivosti lůže pro studium psychofyzilogického stavu člověka, dále pak navrhnout protokol pro měření psychogalvanického reflexu se zaměřením na změnu úrovně bdělosti člověka a provést měření nejméně na pěti dobrovolnících. K první části bych měl některé poznámky týkající se terminologie. V některých případech student směšuje anglické a české označení pojmů ("uniphasic" negativní vlna). Pojem tradiční jednotka fyzikální soustava jednotek SI nezná. Není také vysvětlen pojem "fázová změna". Rovněž s pojmem "nepolarizovatelná elektroda" je zacházeno relativně volně. V další části je pak navržen již zmíněný protokol. Zde mně zaujala poznámka (viz str. 16), že studie je komplexní a že se zaznamenává také EKG a EEG a respirační křivka. Bylo by vhodné (vzhledem k tomu, že v záznamech je zobrazen vždy jeden kanál EKG i EEG) uvést, kde byly pro tyto signály umístěny snímací elektrody a proč. Také by bývalo vhodné uvést, jaké poznatky (ve vztahu ke zkoumané problematice) byly z jednotlivých signálů získány. Podrobnější rozbor je pouze pro změny kožního odporu (to je ovšem v souladu se zadáním bakalářské práce). Z popisu vyhodnocovacího postupu mi nebylo jasné, na základě čeho byla odlišena změna odporu (vodivosti) kůže od případného pohybového artefaktu. Uvedené připomínky padají spíše na vrub ne zcela kritickému přebírání poznatků z literatury. Podle mého soudu to však nesnižuje celkově příznivý dojem z předložené bakalářské práce. Zadání bylo podle mého soudu splněno. Proto bakalářskou práci pana Martina Cahy doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 47/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 39525