REXOVÁ, N. Inovativní nástroj pro odstranění špatné výslovnosti hlásky „R“ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Harabiš, Vratislav

Studentka se ve své práci zabývala návrhem a realizací nástroje pro odstranění výslovnosti hlásky „R“. Zadání bylo vytvořeno ve spolupráci s občanským sdružením LOGO. Studentka ke své práci přistupovala aktivně. Využívala konzultací, kde řešila konkrétní problémy. V teoretické části práce studentka uvádí teoretický rozbor problematiky logopedie a zejména pak problematiky výslovnosti hlásky „R“. V praktické části práce studentka navrhla speciální přístroj, který slouží pro rozvibrování jazyka a tím pomáhá k nácviku výslovnosti hlásky „R“. Požadavky na přístroj a jeho výsledné vlastnosti konzultovala s odborníky z OS LOGO. Výsledný prototyp přístroje byl namodelován ve 3D a následně vytvořen na 3D tiskárně. Výsledný prototyp přístroje byl konzultován s odborníky v OS LOGO a otestován na samotné studentce. Ukazuje se, že návrh přístroje byl správný a přístroj splňuje požadované vlastnosti. Zadání práce je tak splněno a navrhuji výsledné hodnocení A/92.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Předmětem práce studentky Natálie Rexové je návrh nástroje pro odstraněné poruchy výslovnosti hlásky „r“ pomocí vibračního jazýčku. Práce má velmi dobře zpracovanou teoretickou část, kdy je patrné, že studentka pojala řešení velmi zodpovědně. Praktická část je řešena jednoduchým, leč funkčním obvodem. Je však zatížena několika chybami, např. zmiňované filtrační kondenzátory u motorku chybí ve schématu, tranzistor Q1 má „dvojitý“ kolektor, DC/DC měnič je zjevně převzat bez úpravy schématu, což např. způsobuje, že se v práci vyskytuje duplicita R1, R2 a D1. Rovněž symboly součástek jsou kombinovány v evropské i americké konvenci. Celkové schéma zapojení tyto vady ale neobsahuje. Deska plošných spojů na obr. 22 je hybridem DPS a osazovacího výkresu. Po formální stránce mám drobnou výtku k zápisu požadovaných hlásek. Vzhledem k tomu, že se jedná o písmenka, která je možno v textu v některých případech zaměnit s předložkami či spojkami, bylo by vhodné je oddělit odlišným řezem písma. Výtku mám rovněž ke kvalitě některých obrázků. Dále část kapitoly 5.1 a celou kapitolu 5.2 považuji za zcela irelevantní, studentka popisuje de facto použití nástroje a pracovní postup rutinní činnosti. U použité literatury mám výtku k zápisu číslování, zápisy [X] v textu a X. spolu nekorespondují. Množství použitých zdrojů je u realizačního typu práce zcela dostačující. Součástí práce je rovněž návrh mechanických částí pro kompletní sestavení přístroje. Jednotlivé součásti byly vytisknuty na 3D tiskárně a výsledek práce tak představuje kompletní nástroj. Závěrem lze konstatovat, že zadání práce bylo zcela splněno a výsledek práce zjevně nalezl uplatnění u zadavatele. Předloženou práci studentky Bc. Natálie Rexové hodnotím známkou „výborně“ / A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102395