HENDL, A. Virtuální model technologického procesu řízený PLC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirgl, Miroslav

Cílem diplomové práce pana Bc. Hendla bylo vytvoření komunikačního modulu pro možnost komunikace mezi prostředím MATLAB a PLC Siemens S7-1500 a následně ověření funkčnosti tohoto modulu na základě řízení virtuálního modelu technologického procesu. Výstup práce tak měl být využitelný pro možnost demonstrace řízení virtuálního modelu v rámci laboratorní výuky. Diplomant pracoval samostatně a konzultací využíval v nezbytné míře. Nejprve provedl stručnou rešerši komunikačních možností obou stran (MATLAB a PLC) a poté vybral, implementoval a otestoval potřebné funkce s využitím komunikačního protokolu UDP. Již v této fázi se potýkal s několika potížemi a nabral tak časový skluz, který se poté snažil dohnat v dalších etapách práce. Následně se seznámil s prostředky pro tvorbu virtuálních modelů a jejich implementaci v prostředí MATLAB/Simulink a navrhl a realizoval demonstrační úlohu. Velká část této práce vyžadovala přítomnost v laboratoři, což bylo zkomplikováno vlivem aktuální situace v ČR. Zde student nabral další zpoždění při vypracování zbylých úkolů, což bylo způsobeno jednak aktuální situací, jednak zřejmě nevhodným časovým rozvržením, neboť většinu z těchto úkolů začal realizovat až po příchodu do laboratoře. Výsledkem tak byla poměrně značná časová tíseň na dopracování úlohy a sepsání závěrečné práce, což se také bohužel odrazilo na kvalitě samotné DP. Formální stránka práce, úroveň prezentace výsledků a stejně tak i její rozsah tudíž rovněž odpovídá výše uvedeným skutečnostem souvisejícím s časovým deficitem. Nakonec však diplomant dokázal překonat většinu potíží, které se při realizaci vyskytly, a výsledkem je tak funkční systém. Nicméně i zde jsou některé nedostatky, na kterých by bylo vhodné ještě zapracovat. Na druhou stranu však bylo zadání poměrně komplexní, obsahovalo několik dílčích kroků a diplomant prokázal schopnost jejich řešení. Vzhledem k těmto skutečnostem navrhuji hodnocení práce 60b/D a doporučují práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Benešl, Tomáš

Diplomová práce se věnuje tvorbě virtuálního modelu technologického procesu a jeho řízením. Součástí práce je modelování technologického procesu, implementace komunikace mezi prostředím Matlab a Siemens PLC a následné řízení technologického procesu s návrhem regulátorů a jejich porovnáním. Z těchto důvodů hodnotím zadání jako komplexní. Práce je rozdělena do devíti kapitol. Na začátku jsou popsány možnosti komunikací mezi Matlabem a PLC, kde jsou sice stručně popsány možnosti, ale následně není zmíněn ani odůvodněn výběr komunikačního protokolu. Zde by byla velice vhodná tabulka výhod a nevýhod jednotlivých komunikačních protokolů a následně vyhodnocení s výběrem pro tuto aplikaci. To, že student využívá UDP se lze dočíst až v následující kapitole, kde je popsáno, jakými komunikačními bloky a funkcemi je možné protokol použit. Kapitola popisující tvorbu virtuálních modelů je spíše popis funkcionalit a modulů. Z popisů však není vůbec zjevné, co k čemu autor použil a jak to souvisí s diplomovou prací. Popis technologického procesu a tvorba jeho matematického modelu je dle mého názoru nejzdařilejší kapitolou, kde je identifikován model napouštění a ohřívání tanku na rektifikaci. Nakonec však autor celá tento model nevyužije z důvodu dlouhých časových konstant a veškeré parametry soustavy změní tak, aby bylo možné vytvořit soustavu vhodnou pro simulaci a testování regulace. Zde bych spíše volil zmenšení objemu tanku nebo zvýšení výkonu topení. Kapitola propojení 3D modelu s matematickým obsahuje i návrh regulátoru, což je při čtení práce zmatečné a rozhodně by bylo lepší mít samostatnou kapitolu, která by se věnovala všem návrhům regulátorů, které autor implementoval. Obslužné aplikaci v PLC a operátorskému panelu je věnována velice krátká kapitola, kde bych očekával detailnější popis implementace komunikace a řízení procesu. Práce obsahuje značné množství překlepů a nespisovných výrazů. Chybí mi pořádné srovnání navržených regulátorů včetně průběhů akčních zásahů. Z textové části studenta vůbec není zjevné kolik práce udělal, z přiložených souborů je však patrné, že na implementaci diplomové práce pan Hendl usilovně pracoval a vytvořil funkční simulaci, komunikaci a řízení. I přes značné nedostatky v textové části diplomové práce je však vidět, že pan Hendl má schopnosti studenta magisterského studia a doporučuji práci k obhajobě s hodnocením D (65 bodů).

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 126911