KREJČÍ, M. Koncept moderního LED svítidla pro osvětlení pozemních komunikací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotný, Jan

Cílem diplomové práce je návrh svítidla pro osvětlení pozemních komunikací třídy ME s ohledem na řadu požadovaných parametrů – stupeň krytí, výkon, způsob řízení, servis, aj. Současně je nutné provést test svítidla a porovnat jej se stávajícími svítidly na trhu. Práce s celkovým počtem 73 stran je rozdělena do 5 kapitol. Autor nejprve vysvětluje metodiku hodnocení osvětlení komunikací. Dále se zabývá návrhem algoritmu pro výpočet svítivosti, návrhem čočky s cílovými parametry a na závěr porovnává výsledek s původní čočkou a komerčními svítidly. Závěr shrnuje provedené kroky. Členění práce je logické a přehledné. Úvodní kapitoly zbytečně neodbíhají od základního směru a související témata jsou popsána věcně, stručně, s dostatečným detailem. Výklad je srozumitelný, jednotlivé části na sebe dobře navazují. Z textu je zřejmé, že autor přípravu nepodcenil a v dané části oboru svítidel se orientuje. Zastoupení teoretické a experimentální částí je vyvážené. Popis vlastní práce autora začíná na straně 33 ze 73. Jádrem práce je návrh algoritmu pro výpočet jasu na různých částech pozemní komunikace ze vstupních parametrů (parametry výchozího svítidla, pozice pozorovatele apod.). Autor algoritmus následně používá zpětně pro zjištění nezbytné svítivosti upraveného svítidla na základě požadovaného jasu v jednotlivých bodech sítě. Celý proces je velmi dobře a detailně popsán. Výstupem je algoritmus napsaný v jazyce Visual Basic. Správnost funkce byla ověřena simulací v programu DIALux evo. Získané hodnoty svítivosti jsou v další kapitole využity pro optimalizaci tvaru původního svítidla. Byl využit iterační experimentální přístup v programu Catia, kdy byl postupně měněn parametrický model svítidla, dokud nebylo dosaženo cíleného lomu paprsků. Několik takto vytvořených modelů bylo následně odsimulováno v trasovacím programu TracePro a výsledky porovnány s komerčně dostupnými svítidly na trhu. U jednoho z návrhů došlo ke snížení potřebného příkonu svítidla až o 38 %. Obecně lze k práci říci, že grafická úprava textu je na vysoké úrovni, obrázky jsou názorné, popisky čitelné. Až na výjimky nejsou převzaty, autor je sám dle předloh vytvářel. Autor také zvládá dobře stránku stylistickou i jazykovou. Gramatické chyby jsem nezaznamenal, práce se velmi dobře čte. Citované zdroje jsou v textu uvedeny správně a v dostatečném množství. Cíle práce byly beze zbytku splněny. K rozsahu a metodám řešení nemám výtek. Práce má všechny nezbytné části, navíc zpracované na obsahově i kvalitativně vysoké úrovni. Výstupem je metodika, která umožňuje zjednodušit proces konstrukce čoček a která může být nadále podkladem pro úpravu v metodiku automatizovanou – bez nutnosti ručně modelovat lámavé plochy. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji kvalifikačním stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kovářová, Klára

Diplomová práce studenta Miroslava Krejčího se zabývá návrhem skleněné čočky, která je součástí optického systému svítidla sloužícího k osvětlení pozemních komunikací. Teoretická část, která je velmi dobře zpracována, obsahuje nejen definice všech základních světelně-technických veličin, ale i celkovou metodiku hodnocení osvětlení komunikací. Vše je doplněné důležitými vztahy a názornými schématy. Přestože se jedná o velké množství požadavků, které musí být vyhodnocovány v rámci výpočtů osvětlení komunikací, student se v nich bez problému zorientoval a precisně vše popsal. Z mého pohledu je nejpřínosnější kapitola popisující algoritmus, který na základě požadovaných hodnot osvětlení dokáže dopočítat jednotlivé svítivosti, díky kterým se následně dá i určit tvar ideální optické čočky. Student navrhl 4 úpravy skleněné čočky, které v závěru své práce porovnává mezi sebou a pak i s dalšími vybranými svítidly na trhu. Student v rámci své diplomové práce využil několik specializovaných softwarů, což velmi oceňuji. Po formální a grafické stránce je práce napsaná velmi kvalitně. Je logicky členěná do jednotlivých kapitol, které na sebe navazují a celý text je doplněn o výstižné obrázky a tabulky. Až na pár překlepů práci nelze nic vytknout. Cílem práce ovšem bylo konstrukční řešení celého svítidla a ne pouze jeho optické části. Dané cíle tedy byly splněny jen částečně. Proto práci hodnotím stupněm B/velmi dobře a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 109549