ROVNÁ, T. Měření kvality osvětlení na operačních sálech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Harabiš, Vratislav

Studentka se ve své práci zabývala problematikou měření kvality osvětlení operačních sálů. Zadání práce bylo řešeno ve spolupráci s FN Bohunice. Studentka ve své práci uvádí jak přehled využívaných technologií pro osvětlování na operačních sálech, tak i přehled předpisů a příslušných norem, které řeší kvalitu osvětlení na operačních sálech. V praktické části práce se věnuje praktickému měření několika světel na různých operačních sálech a rovněž jejich porovnání. Rovněž rozebírá některé nedostatky daného postupu měření podle normy a navrhuje některé dílčí úpravy. Protože převážná část práce probíhala pod vedením konzultanta MUDr. Ing. Miroslava Fupši z FN Bohunice, přikládám jeho vyjádření k práci: Studentka pracovala na diplomové práci zodpovědně, pravidelně se mnou konzultovala a ke zpracování dohledávala i údaje z externích zdrojů. Tyto zdroje významně využila ke zpracování práce. Studentka měřila intenzitu osvětlení přímo na operačních sálech, kdy proměřila všechny naše osvětlovací systémy, ať již moderní se zdroji s LED technologií či starší halogenové systémy. To znamenalo výraznou časovou náročnost, jednak v přizpůsobení se operačnímu programu sálů (měření probíhala většinou v odpoledních až večerních hodinách a o víkendech) a dále dané určitou „nevhodností“ zapůjčeného luxmetru. Práce s velice citlivým luxmetrem při měření byla časově velmi náročná – zdlouhavá vyhledávání maxim osvětlení. Pro tato měření by byl vhodný speciální přípravek, který by umožňoval jemný posun luxmetru ve dvou osách a možností pootočení a s fixací na maximum osvětlení. I přes tyto ztížené podmínky sl. Rovná provedla kvalitní proměření našich operačních světel, s předpokládanými výsledky. Zajímavé ale je, že deklarovaný pokles intenzity osvětlení v čase nebyl tak velký, jaký jsme očekávali. Předpokládáme využití výsledků při dalším výběru OP světel při připravované rekonstrukci operačních sálů. Diplomovou práci hodnotím kladně a cením si časové náročnosti a důkladného statistického zpracování výsledků a počítám s využitím jejích závěrů v naši nemocniční praxi.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Potočňák, Tomáš

Študentka Tereza Rovná sa v rámci diplomovej práce venovala problematike merania kvality osvetlenia na operačných sálach. Úvod práce tvorí teoretický popis problematiky merania osvetlenia a rôznych typov svetelných zdrojov so zameraním na operačné sály. Praktická časť práce následne detailne popisuje merací protokol a jeho rôzne variácie. Meranie samotne bolo realizované hneď na niekoľkých typoch operačných svetiel od rôznych výrobcov v reálnych podmienkach operačného sálu. Všetky nadobudnuté výsledky sú v práci prehľadne uvedené a diskutované z objektívneho aj subjektívneho hľadiska. V práci študentka uvádza aj rôzne možnosti zlepšenia meracieho protokolu s ohľadom na kvalitu výsledkov a pohodlie merajúceho, čo len svedčí o dobrom porozumení zvolenej tematiky. Celkovo je predložená práca rozumne členená a poskytuje tak čitateľovi kvalitný prienik do problematiky. Po odbornej stránke nemám žiadne výhrady, naopak oceňujem praktickosť a exaktnosť nadobudnutých výsledkov. K formálnej stránke práce mám len dve výhrady a to nepozornosť pri tvorbe obrázku č. 24 a absenciu obrázku č. 30 (odporúčam uviesť aspoň v prezentácii). Zadanie práce pokladám za splnené a keďže kladné stránky práce ďaleko prevyšujú uvedené nedostatky hodnotím prácu ako výbornú A (98 bodov).

Navrhovaná známka
A
Body
98

eVSKP id 93557