ŠURÁŇ, D. Vliv nastavitelných vestaveb v savce turbiny na charakteristiku a tlakové pulzace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Haluza, Miloslav

Diplomová práce byla zaměřena na zjištění, zda nastavitelné vestavby v savce turbiny zvýší či sníží její celkovou účinnost. Diplomant se zaměřil na vírovou turbinu, kde i v optimálním režimu provozu je výstupní proud z oběžného kola s rotací. Diplomant pracoval iniciativně, řešení prezentoval vcelku odpovídajícím způsobem v diplomové práci. Výpočty provedené programem Fluent by bylo vhodné ještě podrobit další diskuzi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Stareček, Jakub

První část práce popisuje úvod do problematiky konstrukce a funkce sací trouby. Bylo provedeno odvození energetického zisku, účinnosti difuzoru a vztahů pro Coriolisovo číslo pro tři teoretické typy proudění. Student zpracoval rešerši metod pro potlačení vírového copu v sací troubě. Stěžejní část práce shrnuje numerické modelování proudění v difuzoru s cílem najít vhodný tvar žeber pro potlačení vírového copu, snížení zbytkové obvodové složky rychlosti a navýšení účinnosti. Poslední část práce prezentuje nestacionární výpočty výsledné varianty s žebry s ohledem na tlakové pulzace. Nastavení stacionárních numerických simulací je voleno nešťastně: model turbulence (SST), striktní dodržování y+=1, řešení prvním řádem přesnosti. Autor mohl stacionární výpočty značně zjednodušit a řešit celou sací troubu, nejen její kuželovou část. Také chybí uklidňovací délka za difuzorem. Chybí podrobnější popis umístění monitorů a grafické srovnání tvarových variant, autor mohl použít obrázek. Řada grafů je řešena formou výstřižků z Fluentu. Výsledky účinností difuzoru jsou shrnuty pouze formou tabulek, je na místě upřednostnit názornější formu prezentace výsledků, a to grafickým znázorněním. Práce je psaná nekonzistentně, obsahuje překlepy a kostrbatá tvrzení, závěry jsou často formulovány neodborně. Někde chybí jednotky nebo jsou chybně, např. v celé práci jsou uvedeny jednotky otáček za vteřinu, jedná se o otáčky za minutu. Grafické zpracování, zpracování výsledků a citace by zasloužily větší péči. Práce, i přes řadu nepřesností, překlepů a slabšího zpracování, které výrazně snižují její kvalitu, obsahuje i zajímavé výsledky, např. vývoj Coriolisova čísla po délce difuzoru s využitím žeber a bez žebry nebo shrnuje teoretické odvození. Postup geometrických úprav žeber za účelem hledání optimálního tvaru, včetně posloupnosti metod a psaných kapitol má logický základ. I přes výše zmíněné nedostatky byly cíle práce splněny, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132848