POPELKA, J. Vliv přenosových parametrů na spotřebu elektrické energie Zigbee zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimek, Milan

S diplomovou prací BC. Jana Popelky bohužel spokojen nejsem. Student se o práci nezajímal a na první konzultaci přišel až ke konci semestru, kdy se začal zajímat o problematiku, která měla být vyřešena na úplném začátku práce. Cílem diplomové práce bylo provést výzkum vlivu přenosových parametrů na spotřebu elektrické energie Zigbee zařízení. Tento výzkum proběhl převážně na teoretické rovině, kdy student vypočítal spotřebu zařízení při zasílání paketů s různou velikostí. V praktické části měl student za úkol vyhodnotit reálný odběr zařízení při zasílání dat s různou velikostí a při různém vysílacím výkonu. Dále měl navrhnout aplikaci, pomocí které by provedl dlouhodobé měření úbytku napětí na akumulátoru při různých konfiguracích. K této části práce se bohužel nedostal. Studentovi byl alespoň zadán úkol, aby změřil odběr zařízení a vynesl jej do grafu, bohužel ani tento úkol nebyl splněn. V praktické části pouze změřil dobu trvání vysílání, která se často velmi liší od vypočtené doby. Tyto odchylky student v práci vůbec nezmiňuje. Dále se mi nelíbí, že práce obsahuje zbytečné části, např. jako princip fungování USART rozhraní aj. Na tento fakt byl student upozorněn, ale připomínky vedoucího nezapracoval. Zadání vedoucího bylo také, proměřit vybíjecí charakteristiku NiMH akumulátoru vybíjecím proudem rovným očekávanému odběru zařízení. Tento úkol student splnil. Z výše uvedených důvodu hodnotím práci E (50 bodů), ovšem pokud komise navrhne práci k přepracování budu souhlasit.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Posudek oponenta

Červenka, Vladimír

Práce studenta Popelky je špatně čitelná a místy nejednoznačná. V práci je velké množství vět, které nedávají žádný smysl. Především kvůli špatnému překladu a často vynechaným slovům. Například konec prvního odstavce šesté kapitoly je nicneříkající. Student zavádí novou terminologii: paměť paketu, binární adresové kódy, jednotka doby odstupu. Ve stylu psaní je patrný rozdíl, kdy student čerpal z literatury a kdy psal vlastními slovy. Použité citace v textu nesplňují normu ČSN 960, přičemž chybí odkazy na obrázky. Teoretická část zcela nereflektuje téma práce a zbytečně popisuje nesouvisející okolnosti. Naopak v práci chybí rozbor zadané problematiky. Nelogicky tak například třetí kapitola popisuje sériový přenos dat (USART). Kapitola 6.1 se jen velmi povrchně dotýká hlavního tématu celé práce a to v jednom odstavci. Použitý energetický model bohužel svědčí o nepochopení problematiky přenosu dat bezdrátových senzorových sítích. Konkrétně pak použité přístupové metodě CSMA/CA a definici zpráv dle IEEE 802.15.4. Klíčová rovnice na straně 40 je jen hrubým zjednodušením celého problému. Praktická měření se soustředí jen na dobu odesílání a nikoliv spotřebu el. energie. Výsledky praktických měření jsou navíc dostupné pouze formou obrázků a chybí tak jejich přehledné srovnání např. s teoretickými výpočty. Výsledky jsou chybně interpretovány. Rozdíl reálné doby přenosu a teoretického výpočtu student připisuje poklesu přenosové rychlosti vlivem odrazů od stěn a okolního rušení. Nepozastavuje se ani nad rozdílnými časy přenosu dat při různých vysílacích výkonech. Cíle diplomové práce nejsou zcela splněny. V práci je odhadnuta spotřeba el. energie uzlu pro tři velikosti paketů ve dvou vysílacích výkonech. Zohledněny jsou tedy dva z parametrů přičemž jejich vliv na spotřebu el. energie není vyhodnocen. Součástí zadání byl i návrh automatizovaného měření, který v práci chybí. Práce je technicky i formálně nevyhovující a nedosahuje úrovně diplomové práce.

Navrhovaná známka
F
Body
25

eVSKP id 66711