KUČERA, J. Záložní napájecí systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Fedra, Petr

Student během tohoto projektu prostudoval hardwarovou realizaci nemocničního informačního systému CLINICOM a pomocí digitálního měřiče EnergyLogger3500 zjistil reálné zatížení serveru. Na základě porovnání záložních systémů a změřeného zatížení navrhl vhodný záložní zdroj pro server. Dle zadání měl také prostudovat datovou komunikaci mezi záložním zdrojem a serverem. To se mu podařilo jen částečně pro uživatele textového terminálu pomocí standardního programu apcupsd. V práci mohlo být realizováno i zasílání varovné zprávy uživatelům grafického terminálu CareCenter v operačním systému Windows.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání C 35/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Pan Josef Kučera se měl ve své práci zabývat výběrem napájecího zdroje pro nemocniční informační systém Clinicom, provést měření spotřeby serveru připojeného k UPS a realizovat zasílání informace o výpadku proudu do konzole Clinicomu. Samotné jádro práce představuje de facto pouze graf na obr. 5.2, modifikace dvou řádků skriptu pro zasílání zpráv spouštěného po přijetí informace o výpadku proudu z démona APC UPS a výpočet záložní doby UPS. Zpráva zasílaná systémem je bohužel statická, takže systém zašle jednu konkrétní informaci o výpadku proudu za „40 minut“. Domnívám se, že např. vlivem ukončování databáze a samozřejmě i vlivem stáří nebo stavu akumulátoru bude taková informace naprosto irelevantní. Irelevantní bude i v případě, dojde-li např. ke dvěma výpadkům po sobě jdoucím, díky kterým nebude akumulátor nabit na plnou hodnotu kapacity, apod. Démon záložního zdroje je přitom schopen dodávat mnoho informací o stavu akumulátoru i UPS v jakémkoliv okamžiku. Zde bych očekával, že student využije více možných stavů a jeho modifikovaný skript bude informovat třeba o obnově napájecího napětí, o aktuální hodnotě zbývajícího času atd. Dalším výstupem studenta je graf na obr. 5.2 na str. 26. Ten je ale zcela nepoužitelný, protože na cca 10 cm šířky grafu je záznam spotřeby za 7 dní, zjevně včetně nocí. Ze záznamu není možné vyčíst, zda server pracoval, nebo byl nečinný, zda byla právě používána databáze a kolik uživatelů jej zatížilo. Ke grafu není ani diskuze výsledků, ostatně díky jeho rozlišení není co diskutovat. Třetím a jediným uznatelným výstupem bakalářské práce je výpočet reálné a teoretické záložní doby UPS na str. 36. I zde se student dopouští chyb, kde např. uvádí kapacitu baterií Ah = 4,5 Ah. Po formální stránce obsahuje práce gramatické chyby. Slabší je i kvalita některých obrázků díky nevhodně použité kompresi. Mnohé pasáže v teoretickém úvodu jsou až na pár změn identickou kopií Wikipedie, webu výrobce UPS či webu výrobce systému Clinicom. Velmi bych se studentem polemizoval nad kapitolou 4.1 a 4.2, kdy student popisuje OS Linux a řeší zdánlivý nepořádek souborového systému. Rovněž v úvodu kap. 4 uvádí, cituji „typickou konfiguraci pro servery s operačním systémem na platformě Linuxu“. Uvedená konfigurace obsahuje i výkonou grafickou kartu, o které nejsem přesvědčen, že bývá součástí typické serverové konfigurace. Práci pana Josefa Kučery nedoporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou „nevyhovující / F“. Pokud bude obhajována, přikládám otázky k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání D 13/20
Odborná úroveň práce F 15/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse F 7/20
Formální zpracování práce F 3/10
Navrhovaná známka
F
Body
38

Otázky

eVSKP id 30968