ŠPAČEK, O. DFT výpočty grafenu s výhledem na uplatnění v biosenzorech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartošík, Miroslav

Ondřej Špaček se ve své práci zaměřil na DFT výpočty adsorpce kyslíku a močoviny na povrchu grafenu, což jsou témata přínosná z hlediska využití grafenu v biosenzorech. Práce má vynikající úroveň a výpočty vhodně doplňovaly, ale také inspirovaly experimentátory v grafenové skupině. Jako vedoucí diplomové práce velmi oceňuji zájem o problematiku, její hluboké studium, pracovitost a především množství nových nápadů a kreativních řešení umožňujících lépe propojit experimenty s vlastními výpočty DFT. Vzhledem ke všem těmto skutečnostem práci hodnotím jako vynikající a jsem rád, že se Ondřej Špaček rozhodl dále rozvíjet svůj talent a pokračovat v doktorském studiu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Friák, Martin

Autor se v předkládané diplomové práci věnuje pokročilým kvantově-mechanickým výpočtům grafenu s adsorbovaným (i) atomárním kyslíkem, (ii) molekulárním kyslíkem a (iii) molekulou močoviny, a to dokonce v několika koncentracích adsorbovaných látek. Jedná se o velmi aktuální tématiku, která je motivována předpokládaným budoucím využitím grafenu v biosenzorice. V úhrnu autor splnil všechny požadavky a cíle zadání. Při náročných ab initio výpočtech postupoval systematicky a ve vhodném rozsahu použil adekvátních metod. Při řešení zadané problematiky prokázal přiměřenou míru originality a vlastního přínosu. Dosažené výsledky jsou také vhodným způsobem interpretovány a autor z nich vyvozuje adekvátní závěry. Jedná se nicméně teprve o první teoretické kroky vedoucí k budoucímu využití grafenu jako biosenzoru, takže využitelnost výsledků v praxi je zatím jen malá, což ale nijak nesnižuje přínos a kvality předkládané práce. Logicky je práce výborně uspořádaná a vykazuje všechny formální náležitosti. Je trošku škoda, že studované systémy grafenu a adsorbovaných látek nejsou v práci lépe zobrazeny (na obrázcích 6.7 až 6.9 je téměř kompletně zakrývá zobrazený nábojový přenos). To stejné platí i o atomárních konfiguracích zmíněných v rešerši (tzv. „meta-pozice“, „para-pozice“ a „bridge“ pozice), které mohly být nejen lépe vysvětleny, ale také vyobrazeny (proto moje připomínka k obhajobě zmíněná níže). Jinak je ale předložená práce graficky, stylisticky a (až na několik překlepů) také pravopisně velmi zdařilá. Autor také prokázal schopnost velmi dobře pracovat s literárními zdroji.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 137208