PECH, O. Energetická simulace provozu solárních kolektorů v nízkoenergetickém rodinném domě s teplovzdušným vytápěním [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Jaroš, Michal

Vynikající práce, která vyčerpávajícím způsobem řeší energeticko-ekonomické aspekty návrhu solárního systému pro podporu vytápění a ohřevu teplé vody v zadaném nízkoenergetickém rodinném domu. Autor v práci posuzuje míru pokrytí spotřeby tepla na vytápění a přípravu teplé vody pro 4 typy solárních kolektorů (včetně skutečně použitého) v počtu 1-5 kusů. Z porovnání potřebných investičních nákladů a dosažených úspor pak vychází doba návratnosti investice. Vzhledem k použití celoroční energetické simulace provozu domu tak práce v maximální míře postihuje všechny předem známé skutečnosti, mající vliv na ekonomiku provozu. Autor se zadaného úkolu zhostil se ctí a i přes určité časové problémy vytvořil práci, které splňuje všechny požadavky na ni kladené. Proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Charvát, Pavel

Cílem diplomové práce bylo stanovit energetický přínos solárních kolektorů pro ohřev topné a teplé vody v integrovaném zásobníku tepla v nízkoenergetickém domě s teplovzdušným vytápěním. Součástí zadání byl výběr vhodného typu a počtu kolektorů a posouzení ekonomické návratnosti solárního ohřevu. První dvě kapitoly práce jsou věnovány úvodu do problematiky solárních kolektorů a jejich využití v budovách. Zbytek práce se věnuje samotnému řešení zadání. Výpočet tepelných ztrát domu prostupem tepla byl proveden zjednodušenou metodou podle ČSN EN 12831. Vypočtená tepelná ztráta byla jedním ze vstupních parametrů pro simulaci potřeby tepla na výtápění domu. Potřeba teplé vody byla stanovena podle ČSN 060320. Pro celoroční simulaci potřeby tepla byl použit jednoduchý bilanční model, který pracuje s celkovými charakteristikami stavby. V simulaci byly zohledněny tepelné zisky z oslunění, včetně stínění některých oken. Pro všední dny a víkendy byly uvažovány odlišné profily vytápění a spotřeby teplé vody, i když se tyto profily od sebe výrazně neliší. Teplo dodané solárními kolektory se na celoroční potřebě tepla podílelo přibližně 16 procenty, i když se v letních měsících toto pokrytí blížilo 100%. Pokud se týká analýzy návratnosti investice do solárního ohřevu, pro nejvýhodnější variantu vycházela doba návratnosti 14 let s využitím státní dotace a přibližně 19 let bez dotace. Porovnání bylo provedeno pro ohřev vody elektřinou s předpokládaným ročním růstem ceny elektřiny 6%. Diplomová práce je na dobré grafické úrovni s minimem pravopisných chyb. Některé problémy a výsledky by si však zasloužily širší komentář. V závěru práce mi např. chybí vlastní názor diplomanta na dobu návratnosti investice do solárního systému.

Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 28598