PAVLAS, L. Časově řízený spínač se třemi nezávislými výstupy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Pavlas Lukáš vypracoval bakalářskou práci s názvem „Časově řízený spínač se třemi nezávislými výstupy“. Iniciativně se zaměřil na samostatné řešení problému na požadované úrovni, řešenou problematiku důkladně prostudoval a následně zařízení navrhl a zkonstruoval. K řešení práce přistupoval zodpovědně, vzniklé problémy student konzultoval a navrhoval jejich možné řešení. Na práci je ale patrný nedostatek času při jejím dokončování. Přesto student splnil zadání bakalářské práce a práci dokončil. Při řešení prokázal své odborné schopnosti. Jeho řešení je přínosné a je možné jej dál doplňovat o nové poznatky.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Macháň, Ladislav

Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat časově řízený spínač výkonových zátěží se třemi nezávislými výstupy. Pro ovládání zařízení měl být použit dotykový displej a pro možnost komunikace s nadřazeným systémem rozhraní Ethernet. Návrh měl být proveden s ohledem na možnost sledování zátěže a možností jejího odpojení při nestandardní situaci. Student navrhl a sestavil elektroniku spínače, kterou vestavěl do standardní plastové lišty určené k instalaci zásuvek pod parapet. Elektronika řídicí části zařízení obsahuje mikrokontrolér, grafický displej s dotykovou plochou a obvod reálného času. Silová část obsahuje výkonové triaky a snímače proudu založené na principu Hallova jevu. Zařízení je popisováno v kapitole 1. Výběr součástek a konstrukčních prvků student diskutuje v kapitole 2, samotnou realizaci přístroje pak v kapitole 3. Závěr kapitoly 3 věnuje popisu programového vybavení. V závěru student uvádí, že jednou z hlavních předností navrženého systému je možnost budoucího rozšíření o Ethernetový modul, pro který je na desce připraven konektor. Já tento fakt nepovažuji za přednost, ale naopak za velký nedostatek, protože v zadání práce je uveden jasný požadavek na přítomnost tohoto rozhraní a nic nenaznačuje tomu, že za tímto účelem postačuje vyvést konektor pro budoucí možnost rozšíření. Dle mého názoru tímto nebyl splněn jeden z bodů zadání. Závažné připomínky mám k samotnému textu práce. Práce má dle mého názoru velmi nestandardní strukturu. V kapitole 1 se volně prolíná popis zařízení z hlediska blokového návrhu a teoretický úvod práce. V celé práci se objevují výrazy typu: „šasi“, „šňůra“ a spousta převzatých výrazů typu: „layout“, „datasheet“, které sice v průběhu minulých let v elektronické praxi zdomácněly, ale v odborném textu psaném v českém jazyce by měly být nahrazeny českými ekvivalenty. Nežádoucí je rovněž umístění návrhu topologie desek plošných spojů a částí zdrojových kódů přímo do textu práce. Jejich místo je v přílohách, kde student uvádí pouze obvodové schéma zařízení. Zcela postrádám kompletní výrobní dokumentaci desek plošných spojů, která je v přílohách požadována. Chybí motivy plošných spojů v daném měřítku, osazovací výkresy s označením použitých součástek a jejich tabulkové soupisky. Student pracoval s odbornou literaturou v elektronické i knižní podobě, kterou v textu práce řádně ocitoval. Citace postrádám u některých obrázků, které jsou převzaty z katalogových listů. Do rukou se mi dostala práce, která na první pohled vypadá, díky úhlednému grafickému stylu, velmi dobře. Po důkladném prozkoumání ale bohužel obsahuje velké množství nedostatků formálního charakteru. Velkým nedostatkem je rovněž nesplnění části zadání práce. Práci hodnotím stupněm C – 71 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 57429