HEJNA, J. Návrh nástroje pro výrobu prolisů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Řiháček, Jan

Diplomová práce je zaměřena na návrh technologie výroby prolisů do dílce dna zemědělského sila, resp. na návrh inovovaného řešení výroby ve společnosti Technologické centrum a.s., které předpokládá návrh nového konceptu nástroje. Student provedl na základě literární rešerše návrh nástroje, který svým principem vychází z nástrojů na vysekávání. Konstrukční řešení je dále doplněno o nezbytné technologické výpočty a funkčnost nástroje je ověřena za pomocí numerické simulace metodou konečných prvků v prostředí softwaru ANSYS. V technicko-ekonomickém zhodnocení je v závěru práce též provedeno srovnání navrhovaného řešení s dalšími uvažovanými variantami. Diplomant během zpracování své práce prokázal schopnost samostatné aplikace poznatků ze studia doplněných o konzultace a spolupráci s výše uvedenou firmou. Kladně hodnotím především samostatnost při návrhu nástroje včetně aktivních konzultací některých aspektů konstrukčního řešení s dodavateli daných subkomponent. Rozsah a provedení práce odpovídá stanovenému zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Žák, Ladislav

DP pana Bc. Jaroslava Hejny je zpracována na 62 stranách textu, doplněna 90 obrázky, 14 tabulkami, 6 přílohami a 8 výkresy. Práce se zabývá způsoby vytvoření prolisů na segmentu dna zemědělského sila. Autor zhodnotil variantní řešení výroby a dospěl k závěru, že vhodnou technologií bude výroba ve sdruženém nástroji s využitím ohraňovacího lisu. Z toho vyplynulo, že studijní část se bude zabývat technologiemi stříhání a tažení. Vlastní řešení zahrnuje potřebné výpočty a je prověřeno řadou simulací. Výstupem je potom navržený nástroj pro výrobu prolisů. Vše je provedeno s logickým uspořádáním a i po formální stránce na dobré úrovni. Připomínky: - Po potřebných výpočtech mohl být uveden konečný technologický postup výroby součásti - od polotovaru až po výstup včetně potřebných strojů. - str.36 - střižná mezera je chybně stanovená, chybný vzorec a tedy chybný výsledek, ovlivnilo to i další výsledky - str. 36 - koeficient otupení se pohybuje až do 1,5 i když přebrušování se většinou dělá už pří 1,3 , ale jde o možný nárůst síly tedy by to mělo být zohledněno při návrhu lisu a i v simulacích - udávat sílu v kg nebo tunách není vhodné a z hlediska SI jednotek nesmysl i když se to tak někdy vyjadřuje v rámci tvářecí komunity - Na výkresu součásti chybí rozteče prolisů a rozměry půdorysného tvaru - Poznámka Kalit a popustit na 65HRvc // Kaleno a popuštěno X + - tolerance - Střižník - střižná hrana by měla být broušena na Ra 0,8 a boky zaoblebny pro tažení asi R3 - vložka funkční desky - tvarový otvor má chybné rozměry oproti střižníku a chybí tažné rádiusy a opět střižná plocha by měla mít Ra 0,8 DP pana Bc. Jaroslava Hejny splnila požadavky zadání a doporučuji ji k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123983