WOJNAR, T. Sloupový jeřáb mobilní s nosností 600kg [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Pokorný, Přemysl

Diplomová práce se zabývá návrhem sloupového mobilního jeřábu s elektrickým kladkostrojem. V první kapitole je stručné rozdělení sloupových jeřábů. Ve druhé kapitole je provedena volba kladkostroje a pojezdu. Navazují kapitoly věnované klasifikaci jeřábu a určení dynamických součinitelů. Další kapitoly (5,6,7,8,9) se zabývají vlastním výpočtem konstrukce. Ke svojí značné škodě student během zpracování své závěrečné práce nevyužil možnosti konzultací. V diplomové práci se autor dopustil některých pochybení formálního i věcného charakteru. Konkrétně mám následující připomínky: - ve zprávě zcela chybí celkový popis vlastního konstrukčního návrhu - není popsán způsob otáčení výložníku, v souvislosti s tím chybí ve výpočtu případné technologické síly na břemeno - není provedeno samostatné posouzení stability – pouze částečné využití v kap. 7 (nejsou uvažovány síly při nárazu na nárazník, zatížení od kývání břemene, nejsou uvažovány žádné úhlové odchylky postavení sloupu) - není uvažováno žádné zatížení působící mimo rovinu výložníku a sloupu - chybí posouzení výložníku na klopení - v textu velké množství překlepů, části textu zbarveny červeně - nepřijatelné používání pojmu imperfekce v souvislosti s provozními deformacemi - nedostatečně dimenzovaná pojezdová kola Diplomová práce je původní a v dostatečné míře splňuje zadání. Řešený problém byl z hlediska obtížnosti jednodušší. Přes uvedené nedostatky má práce dostatečnou úroveň a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry E
Vlastní přínos a originalita D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací E
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Daňhel, Oldřich

Cílem diplomové práce bylo navrhnout sloupový mobilní jeřáb s elektrickým kladkostrojem. Výpočet ocelové konstrukce je proveden podle skupiny norem ČSN EN 13001, což je velmi přínosné, protože používání norem EN dosud není všeobecně zcela zažité. Pro takovýto malý typ jeřábu je však uplatnění všech uvažovaných normových požadavků poněkud neúměrné. Bylo možné například při ručním otáčení ramena zanedbat odstředivé síly, úhlové přemístění, případně i lineární, které je u kladkostroje poněkud zbytečné. V práci uvedená zdvihová třída HC3 se aktuálně nazývá třída tuhosti a nemá být určena dle použití jeřábu, vhodnější by byla HC4. Ve vzorci (5) není správné sčítat hmotnost konstrukce, závaží a kladkostroje do jedné veličiny, měly být v kombinacích uvažovány samostatně – každá působí v jiném místě a jsou odlišně příznivé. Setrvačná síla od zrychlení pohonu zdvihu se neuvažuje, účinek je zahrnut v dynamickém koeficientu. Sílu nárazu kladkostroje na nárazníky diplomant spočítal nesprávně – je poměrně vysoká a jako taková by se pak měla uplatnit i ve stabilitě jeřábu. Koeficient rychlosti 0,7 měl být ve vzorci (17) 0,7^2 jako součást rychlosti a výkyvné břemeno nemělo být uvažováno. Pryžový nárazník je pak zbytečně velký. Navrhnout velikost protizávaží ke dvěma klopným hranám jen ze svislých sil je možné, měla být však provedena kontrola stability jeřábu s použitím příslušných koeficientů. Značný omyl je „povolené imperfekt prutů“ ve vzorci (27) a dalších – zřejmě použito z normy tabulka 13 „přijatelné imperfekce“ – jako kritérium pro kontrolu provozních deformací. Jsou to pojmy zcela nesrovnatelné. Pro zatížení kladkostrojem na spodní přírubě výložníku je vhodné zkontrolovat lokální ohybové napětí. Text v samotné práci i ve výkresové dokumentaci obsahuje velké množství překlepů a velmi často chybí diakritika. Odkazy na použité informační zdroje mnohdy nejsou vyplněny nebo jsou nesprávné. V obsahové části práce není uvedeno několik posledních kapitol, seznam použitých zkratek a symbolů zjevně není dokončen – text je označen červeně. Počet uvedených obrázků v práci neodpovídá skutečnosti. Některé parametry kladkostroje v tab.1 jsou uvedeny chybně. Při výběru typu pojezdového kola s požadovanou nosností je nutno uvažovat s tím, že v jednom okamžiku jsou zatížena vždy jen tři kola. Celková hmotnost jeřábu uvedená v textu navíc neodpovídá hmotnosti uvedené ve výkresové dokumentaci. V kapitolách 7 a 10 nejsou při výpočtech klopných momentů použity stejné hodnoty hmotnosti závaží, i když jsou shodně označeny. Výkresová dokumentace není příliš podrobná, ale uvažované celkové provedení jeřábu je z ní patrné. Chybějí kóty některých základních připojovacích rozměrů, ložiskový domek je vydán jak v rozpisce sloupu, tak i jeřábu. Diplomová práce byla zpracována, i přes dílčí nedostatky, v přijatelném rozsahu dle aktuálně platných norem. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 100479