STOICAN, B. Asynchronní motor s výkonem 3,8 kW [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mach, Martin

Student vypracoval bakalářskou práci na téma 3,8 kW induction machine. Celá práce je psána v angličtině. V rámci řešení zadání se zabýval návrhem asynchronního motoru s výkonem 3,8 kW a možnostmi zmenšení jeho rozměrů. Pro analytický návrh zadaného stroje vytvořil vlastní program v programovacím jazyce Python. Motor je určen k pohonu čerpadla, které bude umístěno přímo v potrubí, malé rozměry stroje jsou tedy důležité. Chlazením stroje v potrubí se podrobně nezabýval, protože ještě není znám přesný způsob montáže a tedy ani provedení kostry. Lze ale předpokládat, že při umístění do potrubí bude chlazení stroje lepší, než na jaké je navržen. Výsledky svých výpočtů porovnával se simulacemi v programu RMxprt. Student pracoval velmi samostatně. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání a lze ji doporučit k obhajobě. Navržené hodnocení: 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Ondrůšek, Čestmír

Student se ve své práci zabýval návrhem asynchronního motoru o výkonu 3,8 kW, 1600 ot/min napájeného z měniče. Práce je psána v angličtině, je rozdělena do šesti kapitol včetně úvodu a závěru. Druhá kapitola se zabývá základní teorií asynchronního stroje. Třetí kapitola je jádrem celé práce a pojednává o návrhu stroje, který má pracovat jako pohon čerpadla ve vodovodním potrubí. Striktním požadavkem je dodržení vnějšího průměru stroje, naopak cílem návrhu je navrhnout stroj pro minimální délku statorového svazku. Návrh byl proveden podle osvědčené literatury Kopylov: Stavba elektrických strojů s využitím další literatury. Návrh obsahuje veškeré náležitosti včetně výpočtu ztrát. Chlazení počítané jako chlazení vzduchem pomocí ventilátoru na hřídeli s poznámkou, že umístění motoru ve vodě bude intenzivnější než chlazení vzduchem. Ve čtvrté kapitole je provedena kontrola návrhu programem RMxprt. Výsledky porovnání jsou uvedeny v Tabulce 4-1. pátá kapitola se zabývá optimalizačním procesem s cílem zkrátit délku statorového svazku. Jsou diskutovány vlivy jednotlivých parametrů ovlivňující délku svazku a postupně jsou některé změny uplatněny při pokusech o zkrácení délky statorového svazku. Výsledky optimalizace jsou v tabulce 5-4. Na obrázcích 5-3 a 5-4 jsou porovnány průběhy momentů a proudů pro motor s vypočtenými a optimalizovanými parametry. V rámci bakalářské práce byl pro návrh stroje vytvořen výpočetní program v programovacím jazyku Python 3 na bázi „open source“ Anaconda a jako uživatelské prostředí pro práci s programem je používán Jupyter notebook. Je vidět, že student se v programovém prostředí velmi dobře orientuje. K práci mám tyto připomínky: 1) Požadavky zadání byly beze zbytku splněny. 2) Formální úprava a jazyková úroveň. Práce má celkem 66 stran. Je psaná v angličtině, je použito odpovídající technické terminologie a podle mého názoru je jazyková úroveň práce velmi dobrá. Práce je dobře členěna a má všechny předepsané náležitosti. 3) Práce má velmi dobrou odbornou úroveň a je vidět, že student je schopný řešit samostatně technické úkoly. 4) Z průběhu momentu optimalizovaného stroje na obr. 5-3 se dá při jmenovitém momentu 22,7 Nm a momentu zvratu určit momentová přetížitelnost 3,2. Optimalizovaný stroj má tedy velkou zásobu výkonu a při předpokládaném řízení pomocí měniče je předimenzovaný, takže provedená optimalizace je pouze částečná. Optimalizační proces elektrického stroje je multiparametrický problém s navzájem závislými parametry a vyžaduje požití speciálních matematických metod. Závěr: Práce odpovídá zákonným požadavkům na bakalářské práce oboru Silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika a doporučuji ji k obhajobě. Hodnocení: 92.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 126074