STANĚK, V. Nejistoty měření teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

Obsahová stránka práce plně koresponduje se zadáním schváleným předsedou oborové rady. Kromě zpracovaného teoretického rozboru, týkajícího se měření teploty a nejistot měření, pan Staněk vytvořil softwarovou aplikaci pro automatické měření a vyhodnocení experimentu z pohledu nejistot měření. Přestože je slovní komentář k výpočtu nejistoty typu B v kapitole 12.3 Zpracování naměřených dat, do rovnice se vloudila chyba v podobě chybné hodnoty koeficientu k ve jmenovateli (místo hodnoty 3 má být uvedeno odmocnina ze 3). Tato chyba byla odhalena společnými silami s panem Staňkem, bohužel však až při odevzdání řádně vyvázané bakalářské práce. Proto byly ještě do práce, týž den, vloženy správné výpočty a tabulky příslušných hodnot. Student pravidelně přicházel na konzultace vždy s konkrétními návrhy řešení vzniknuvších problému a se zpracovanými dosažených výsledků, které byly společně diskutovány. Již v průběhu zpracování semestrálního projektu, který přešel v bakalářskou práci, jsem na studentovi pozoroval jeho postupné nabývání zkušeností v odborných záležitostech a jeho dozrávání v kvalitního studenta. K vytvoření práce pan Staněk jen několik literárních zdrojů, které v souladu ČSN normou citoval na konci práce. Domnívám se, že při kvalitách studenta bylo možné použití alespoň jednoho zahraničního zdroje literatury z oblasti měření teploty, případně nejistot. Bakalářkou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Předložená bakalářská práce, zadaná ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, řeší problematiku sledování teplotních závislostí odporů vybraných teplotních čidel v širokém teplotním rozsahu se zaměřením na stanovení dílčích i celkových nejistot. Veškeré experimentální práce byly řešeny v laboratořích ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření byly přizpůsobeny přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů byla zpracována závěrečná práce v rozsahu 48 stran včetně přehledu použité literatury, která ale není uváděna jednoznačně v souladu s normou ČSN, a seznamu použitých symbolů. Práce je rozdělena do dvanácti kapitol, je doplněna úvodem do studované problematiky a závěrem shrnujícím význam provedených experimentů. Teoretické kapitoly uvádějí základní informace o teplotě jako takové, přehled jednotlivých skupin teplotních čidel, včetně jejich charakteristiky, rozsahu použití a přesnosti. Součástí této části práce je seznámení s typy a způsoby vyjadřování nejistot měření. Dvanáctá kapitola tvoří praktickou část práce, která se zabývá programovým prostředím, vytvořenou aplikací pro zaznamenávání a vyhodnocování naměřených hodnot a příkladem vlastního zpracování experimentálně získaných dat. V této kapitole chybí charakteristika laboratorního pracoviště a popis použitých zařízení. Předložená práce je sepsána přehledně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni, vykazuje však některé nedostatky, např. - v tabulkách Tab. 12.1 až Tab. 12.4 chybějí jednotky veličin - jednotku 1/stupeň Celsia pro výraz 1/teplota soustava SI nezná. Předložená bakalářská práce a její zpracování, přes uvedené připomínky, splňují všechny požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů jsou využitelné pro posouzení přesnosti navrhovaných aplikací v technické praxi.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 54591