BURIAN, R. Nelineární jevy v optických vláknech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Münster, Petr

Student Radek Burian se ve své bakalářské práci věnuje náročné problematice nelineárních jevů vznikajících v optickém vlákně. Předložená práce splňuje cíle v plném rozsahu. Po obsahové stránce je práce na velmi dobré úrovni. Formální zpracování je spíše průměrné, jelikož se v práci objevu řada nepřesností, překlepů a typografických chyb. Po celou dobu student pracoval samostatně a průběžně konzultoval dílčí postupy, řešení a výsledky. V rámci praktické části provedl student ověření vybraných nelineárních jevů v laboratoři. Výsledky měření byly v práci diskutovány a na jejich základě byla navržena laboratorní úloha. Vzhledem k tomu, že student splnil zadání v plném rozsahu, doporučuji práci k obhajobě s hodnocením A, 93 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Horváth, Tomáš

Student, Radek Burian, vypracoval bakalářskou práci na téma „Nelineární jevy v optických vláknech“. Bakalářská práce má logické členění kapitol a odpovídající teoretický základ k pochopení problematiky. Praktická část práce rovněž svědčí o tom, že student problematiku pochopil a dokázal své znalosti využít. Z pohledu formálního zpracování má práce nedostatky a potřebovala by „dotáhnout“. Obrázky 1.3–1.5 neobsahují jednotku „µm“, dále vyskytující se překlepy „vlnovody. [14].“, definice „Modul TxExtModLaser – použit jako zdroj vlákna“ zdroj vlákna je spíše nevhodná formulace, „SignalAnalyzer – zobrazovací modul pro signál“ modul SignalAnalyzer obsahuje řadu nástrojů ke zpracování a vyhodnocení výsledků (diagram oka apod.). Práce rovněž obsahuje typografické nedostatky, student místy používá desetinou tečku, popisky tabulek jsou pod tabulkou a obrázek 7.4 obsahuje anglické popisky apod. Z grafů je patrné, že student je zapracoval sám na základě dat z VPIphotonics Transmission Maker, není relevantní důvod grafy nevkládat do práce jako vektorovou grafiku. Simulační nástroj se jmenuje VPIphotonics Transmission Maker, VPIphotonics je pouze jméno firmy. Navržená laboratorní úloha umožní studentům pochopit problematiku. I přes uvedené nedostatky, zejména formální, hodnotím práci kladně známkou B, 85 body.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 141263