FENDRYCH, M. Studium vlivu parametrů na pohyb elektrodových skvrn v modelu zhášecí komory elektrického přístroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Valenta, Jiří

Student vypracoval diplomovou práci samostatně s vhodným využíváním konzultací. Nejprve problematiku zpracoval výstižně po teoretické stránce. Při zpracovávání těžiště práce byl aktivní, iniciativně sám navrhoval možnosti, jak vhodně upravit experimentální komoru (kterou připravoval se svým kolegou Matějem Samohejlem), aby splňovala požadavky na analýzu pohybu elektrodových skvrn. Pro vlastní analýzu vytvořil sám program v prostředí MATLAB, který dokáže ze vstupních výsledků z vysokorychlostní kamery identifikovat jednotlivé elektrodové skvrny a následně určit jejich dynamický pohyb včetně výpočtu kinematických veličin. Rovněž sám navrhl řadu experimentů, pomocí kterých následně vyhodnotil vliv jednotlivých parametrů na pohyb elektrodových skvrn. Práce je rovněž na požadované úrovni i z pohledu grafického a stylistického. Závěrem lze říci, že student pracoval při zpracování práci logicky a s nadprůměrným nasazením. Výsledky práce naleznou praktické uplatnění při výzkumu ve Vědecko-technickém parku Prof. Lista při FEKT VUT v Brně.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Aubrecht, Vladimír

Předložená diplomová práce řeší velice aktuální problematiku chování spínacího oblouku v jističích na nízké napětí. Výsledky práce přinášejí poznatky, které mohou napomoci vývoji, resp. inovaci nových typů jističů. Práce je logicky rozdělena do 6 hlavních kapitol, z nichž poslední čtyři jsou věnovány vlastní experimentální činnosti a jejímu vyhodnocení. Z hlediska vyváženosti jednotlivých kapitol mohla být kapitola „Vypínač s magnetickým vyfukováním oblouku do zhášecí komory“ trochu obsažnější a podrobněji popsat obecné vlastnosti jističů na nízké napětí. Hlavní přínos práce spatřuji v několika bodech: 1. Návrh modelu zhášecí komory. Ještě v průběhu řešení diplomové práce se student dokázal poučit z chyb při návrhu a následně vytvořit druhý funkční vzorek, který lépe splňoval požadavky na odolnost proti vysokým energiím spínacího oblouku. 2. Návrh experimentálního způsobu zjišťování pohybu oblouku ve zhášecí komoře. 3. Vytvoření programu pro analýzu pohybu elektrodových skvrn. Student prokázal, že je schopen samostatně vědecky pracovat a velice účinně skloubit teoretické poznatky s experimentem. Sám dokázal i vyhodnotit výsledky svých měření a vyslovit některé hypotézy. Z formálního hlediska je práce vyhotovena na velmi dobré úrovni, mám pouze několik připomínek: - Bývá zvykem u vědeckých prací citovat, resp. komentovat obrázky v textu. V předložené DP většina obrázků v textu není v textu nijak zmiňovaná. - Někdy se nesprávně používají symboly, např.: o str. 17: není vysvětlen význam symbolů, frekvence záření se neoznačuje jako (theta), ale jako (ný). o str. 24: pohyblivost částic je označena symbolem Ke, na str. 32 je však tatáž veličina označena symbolem bj. o Průměr se nesprávně označuje symbolem , např. str. 42 nebo 81. Správně má být . - V některých případech chybí mezera mezi symbolem veličiny a jednotkou, např. str. 32 (10A), str. 34 (780nm). - Obrázek 36 na str. 36 není spektrem záření. - Obrázky 6.1-6, 6.1.-7: není uvedena jednotka času na horizontální ose. Tyto formální nedostatky však nemají vliv na vynikající odbornou úroveň práce. Závěrem lze konstatovat, že student splnil zadání diplomové podle jednotlivých bodů. Práci hodnotím jako velmi kvalitní a vysoce přínosnou.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 91199