OSTRÉZÍ, B. Optimalizace tepelného zpracování odlitků ze slitin Al [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Horáček, Milan

Téma diplomové práce Barbory Ostrézi bylo zaměřeno na problematiku tepelného zpracování (TZ) odlitků ze slitin hliníku, vyráběných pomocí metody vytavitelného modelu ve firmě Alucast,s.r.o. Hlavním cílem DP bylo nalezení optimálních parametrů TZ, především teploty a druhu použité kalící lázně při zachování ostatních parametrů dle standardů používaných ve firmě Alucast pro jednotlivé druhy odlévaných slitin. Tento parametr, totiž teplota kalící lázně, až doposud nebyl ve firmě podrobně sledován, přičemž jeho vliv na dosažení konečných mechanických hodnot odlitků je určitě významný. Jako vedlejší cíl DP se v průběhu experimentálního řešení nabídla možnost srovnání dosažených mechanických hodnot při použití rozdílných technik, a to „klasickým“ měřením na přilitých zkušebních „kulatých“ tyčinkách a dále na tyčinkách „plochých“. Navíc byly mechanické hodnoty sledovány na zkušebních tělískách vypreparovaných přímo ze stěny odlitku (což je dnes běžně některými zákazníky požadováno). Z výsledků je zřejmé, že mechanické hodnoty z přilitých vzorků jsou většinou větší než ze vzorků odebraných ze stěn odlitku. Diplomantka se vlastními experimenty zabývala poměrně dlouhou dobu a to při plném provozu slévárny. To znamenalo, že naplánování a realizace experimentů a poté vlastní vyhodnocení výsledků nebylo časově jednoduchou záležitostí. Proto zřejmě také uvedené výsledky by mohly být určitě zpracovány přehledněji a možná i podrobněji. Nicméně závěrečná doporučení na optimalizaci parametrů kalící lázně jsou uvedena zcela jasně a měla by být zavedena do praxe TZ ve firmě Alucast. Po stránce formální je DP zpracována na velmi dobré úrovni, nicméně problémem autora je, jako u mnoha dalších studentů, schopnost lepšího technického a stručného vyjadřování. To ovšem nic nemění na mém výsledném hodnocení diplomantky z pohledu vedoucího práce, kdy konstatuji, že Barbora Ostrézi splňuje všechny předpoklady pro úspěšné obhájení své DP.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Cileček, Jarmil

Teoretická část diplomové práce podrobně popisuje materiál Al-Si-Mg a také teorii tepelného zpracování hliníkových slitin. V této části práce oceňuji použití mnoha zdrojů literatury, z čehož vyplývá velmi dobrý přehled diplomantky v dané problematice tepelného zpracování hliníkových slitin. Začátek experimentální části práce se zabývá současnou praxí tepelného zpracování ve slévárně Alucast s.r.o. a jsou zde vyhodnoceny mechanické vlastnosti z předlitých tyčinek. Zde je v práci uvedeno na str.36 – Při variantě odlitku č.1 je dosahováno vysokých mechanických hodnot. Nutno doplnit, že mechanické hodnoty jsou vyhodnocovány na předlitých tyčinkách o průměru 6 mm a v žádném případě nemá systém vtokových soustav vliv na výsledné mechanické hodnoty. Dále v závěru kapitoly 3.2. je uvedeno, že teplota ochlazovacího média může mít vliv na mechanické hodnoty. Celý experiment byl tedy zaměřený právě na vliv teploty chladícího média na výsledné mechanické vlastnosti. Pro porovnání mechanických hodnot byly použity dva druhy předlitých tyčinek, ale také vzorky vypreparované přímo z odlitku. V diplomové práci se mechanické hodnoty ověřovaly z odlitku – viz. str. 36 obr.27 – Sloupek řízení letounu L 410. Všechny vzorky byly přehledně popsány v kapitole 3.3.1. I přes velké množství vzorků, které se lišily například různým ochlazováním při lití je práce zpracována na vysoké úrovni a je přehledná. V diplomové práci se řadou zkoušek přišlo k závěru, že snižující se teplota ochlazovací lázně nemá vliv na zvyšování mechanických hodnot. Ke stejnému závěru se přišlo i pokud byl použit speciální polymer. Doposud používaná teplota a typ chladícího média ve společnosti Alucast se tedy jeví jako vyhovující. Práce splnila svůj cíl, a to nalezení optimální teploty lázně pro ochlazování odlitků po rozpouštěcím žíhání. V závěru je také zhodnocení dvou variant vtokové soustavy u zkoumaného odlitku, i když to nebyl hlavní cíl práce. Celkový dojem z diplomové práce trochu kazí drobné chyby a překlepy zejména v teoretické části. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 116482