CABALA, Ľ. Měření flikru s využitím virtuální instrumentace. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Šlezingr, Jan

Student dostal za úkol nastudovat problematiku konstrukce měřiče blikání, vytvořit tento přístroj pomocí virtuální instrumentace v prostředí LabView a zdokumentovat vytvořený software. Přístroj měl posloužit jakou součást laboratorních úloh v laboratoři kvality elektrické energie. Splnění zadání Úkoly požadované v zadání byly splněny. Rešeršní část práce je výstižná a popisuje jádro problematiky v rozsahu očekávaných studentových znalostí. Student popisuje popisuje problematiku vzniku blikání světelných zdrojů a konstrukce měřiče blikání. V druhé části práce student dokumentuje výpočtovou část návrhu měřícího přístroje a prezentuje vypočtené konstanty digitálních filtrů, které jsou klíčové pro vytvoření přístroje na jakékoli platformě. Následně popisuje implementaci přístroje v prostředí LabView, tato část je však bohužel příliš stručná a nepodává veškeré informace o konstrukci přístroje. Student v práci nezobrazuje vytvořený měřící přístroj, přestože LabView je grafický programovací jazyk a zobrazení klíčových části by bylo vhodné, nikoli však nezbytné. Aktivita studenta Student v počátcích práce vykazoval nižší aktivitu a práce na měřícím přístroji tak byly započaty později, než bylo vedoucím práce očekáváno. Jakmile však student pronikl do problematiky, začal projevovat iniciativu a zadané úkoly experimentální části práce byly splněny požadovaném rozsahu. Formální zpracování práce Formální zpracování práce je na dobré úrovni. Je však nutné vytknout nižší úroveň některých obrázků v práci. Kapitoly, kde student formuluje vlastní myšlenky jsou poznamenány několika pravopisnými chybami. Využití literatury Kromě literatury poskytnuté vedoucím práce student čerpal také ze zdrojů, které sám vyhledal. Práce se zdroji je provedena formálně správně, student zřetelně odděluje převzaté texty a své vlastní myšlenky. Celkově hodnotím práci jako dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Posudek oponenta

Bok, Jaromír

Bakalářská práce s názvem "Měření flikru s využitím virtuální instrumentace" se dotýká velmi aktuálního tématu, kterým je kolísání světelného toku světelných zdrojů způsobené zejména kolísáním efektivní hodnoty napětí v pásmu dovolené tolerance Un plus/mínus 10%. Bakalářská práce je členěna do několika kapitol, které na sebe velmi dobře navazují. Nejprve je charakterizován samotný jev blikání světelných zdrojů, jsou uvedeny a popsány příčiny způsobující kolísání napětí v elektrické síti, dále je rozebrán princip funkce obecného měřiče blikání. Následně autor uvádí základní charakteristické vlastnosti programového prostředí LabVIEW, kde aplikuje dosud nabyté teoretické poznatky a popisuje postup při vytváření virtuálního měřiče blikání. Vytvořený flikrmetr poté podrobuje testům v souladu s normami stanovenými testovacími signály, a jeho výsledky porovnává s výsledky dosaženými jiným měřícím přístrojem. Bakalářská práce má následující nedostatky: Co se týče splnění všech požadavků zadání, práce neobsahuje vypracování posledního bodu zadání s názvem "vytvoření dokumentace k měřiči pro účely jeho dalšího rozvoje", student pouze popisuje postup při vývoji měřiče v prostředí LabVIEW. Formální nedostatky práce: - obrázky č.1-7 a č.1-8 nejsou v práci obsaženy, přestože je na ně v práci odkazováno (str.29) - častá záměna písmen v označení UIE/IEC flikrmetru (např. UEI/EIC nebo UIE/EIC) Bakalářská práce splňuje nároky kladené na práce tohoto druhu a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce A 46/50
Formální zpracování práce C 7/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Navrhovaná známka
B
Body
85

eVSKP id 31295