ŠIMKOVÁ, B. Laboratorní úloha – analyzátor optických tras OTDR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Dejdar, Petr

Studentka zpracovala práci na téma Laboratorní úloha – analyzátor optických tras OTDR. Teoretická část práce je na vysoké úrovni, možná by bylo vhodné více rozepsat teorii k odrazům, které jsou pro tuto práci stěžejní a méně se věnovat například disperzím. Praktická část obsahuje navíc, kromě měření reflektometrickou metodou, také měření přímou metodou, čímž studentka rozšířila svoji práci. Obě tyto metody je možné využívat z jednoho grafického uživatelského prostředí, což usnadňuje práci s řídící deskou. Jednotlivé metody jsou v práci popsány a prakticky demonstrovány fotografiemi. Vytknul bych pouze otočení schématu v obrázku 5.8, kde je spíše používáno znázornění rozmístění součástek zdroj záření vlevo a měřené vlákno vpravo. Laboratorní úloha vytvořená studentkou je dobře napsaná pouze bych zvýšil obtížnost. Práce celkově působí kvalitně zpracovaná. Na základě výše uvedeného práci hodnotím A/90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Münster, Petr

Studentka Barbora Šimková zpracovala práci na téma laboratorní úloha – analyzátor optických tras OTDR. Práce je rozdělena do šesti kapitol, přičemž samotná praktická část je popsána ve čtvrté a páté kapitole. Šestá kapitola obsahuje vlastní návrh laboratorní úlohy. Teoretická část práce je zpracována mírně chaoticky a obsahuje řadu chyb a nepřesností. Práce s literaturou je spíše průměrná. Občas se objeví části, kde není uveden ani jeden zdroj literatury (např. kapitola 2.1.1). V praktické části se studentka zabývá návrhem vlastního řešení optického reflektometru a následně návrhem laboratorní úlohy s využitím sestaveného reflektometru. Funkčnost navrženého reflektometru byla potvrzena měřením. Oproti zadání, studentka navíc realizovala měření transmisní metodou s využitím pouze mírné modifikace zapojení. K práci mám několik výhrad: - V kapitole 1 studentka uvádí, že "nositelem informace jsou elektricky nabité fotony". Elektrický náboj fotonu je však nulový. - V kapitole 2 chybí důležité informace týkající se řešené problematiky, jako je rychlost šíření ve vlákně. Naopak informace k disperzím nejsou příliš relevantní vzhledem k tématu práce. - Kapitola 3.1 obsahuje popis hlavních komponent OTDR, nicméně jedná se o velmi zjednodušený popis a chybí detailnější informace nutné právě pro vlastní návrh. U části optické vysílače jsou to například typ laserové diody, požadavky na její výkon a spektrální šířku. U optického přijímače typy používaných optických fotodiod, šířka pásma fotodetektoru nebo jeho citlivost. Zcela pak chybí informace o vzorkovací frekvenci a jejím vztahu k rozlišení OTDR. - V kapitole 3.3 definující dynamický rozsah je uvedeno, že „pulz musí být dostatečně silný, aby se dostal až na konec vlákna. Senzor musí být dostatečně kvalitní, aby dokázal zachytit i ty nejslabší odražené signály.“ Vzhledem k tomu, že cílem práce je návrh reflektometru, parametry by měly být více konkrétní a podložené výpočtem. Rovněž by měla být používána správná terminologie, tedy fotodetektor místo senzor. - V kapitole 5 chybí základní informace o parametrech vzorkování, jak u AD, tak i DA signálů. - U výstupu z reflektometru na obrázku 5.11 by osa x měla být uvedena v jednotkách délky a osa y by měla být převedena na logaritmickou stupnici. Práci doporučuji k obhajobě. Na základě výše uvedeného, navrhuji B, 80 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 133388