KAMARÁD, M. Duplikátory nerezových tlakových aparátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Lošák, Pavel

Předložená bakalářská práce byla zpracována zdařile. Zabývá se pevnostní kontrolou duplikátoru tlakové nádoby a ověřením navržené změny. V průběhu práce si student osvojil základní znalosti využití metody konečných prvků a práci s normou ČSN EN 13445, která byla využita pro pevnostní vyhodnocení dané konstrukce. Pan Bc. Miroslav Kamarád prokázal při zpracovávání práce své schopnosti samostatné práce a interpretace dosažených výsledků. Tímto doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Buzík, Jiří

Bakalářská práce se zabývá problematikou duplikátorů nerezových tlakových aparátů. Úvodní rešeršní část velmi dobře popisuje problematiku tlakových nádob, jejich komponent a výstroje. Následující části se věnuje možnostem návrhu tlakových nádob mimo jiné dle platných evropských standardů, obecné kapitole o konečno-prvkové metodě a návrhu na základě analýzy za pomocí kategorizace napětí. Stěžejní část práce představují samotné konečno-prvkové analýzy 2D geometrie kritického místa duplikátorového aparátu pro stykový úhel 30° a 60° a zátěžné stavy včetně tlakové zkoušky. Tento přístup velmi oceňuji. V dalším kroku byla provedena kontrola celé geometrie za pomocí 3D „shellového“ modelu bez zohlednění špičkových napětí na vliv návrhu. Velmi oceňuji přepočet a zadání ekvivalentního zatížení hrdla od tlaku při řešení 3D modelu. Z práce jsem bohužel nepochopil, zda byla použita linearizace napětí pro kategorizaci napětí, případně v jakých místech byla linearizace napětí provedena, resp. z jakých míst přesně jsou hodnoty analyzovaného napětí odečteny. V práce se objevují malé nedostatky (velké písmeno uprostřed věty na str. 15, chybějící čárka na str. 19), ale i podstatnější jimiž považuji chybějící prakticky jakékoliv odkazování obrázků v textu. Bakalář v předložené práci splnil všechny cíle práce v dobrém rozsahu a navzdory výše zmíněným nedostatkům považuji práci za velmi zdařilou. Z těchto důvodů doporučuji tuto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 101169