IKRÉNYIOVÁ, T. Evoluční inženýrství PHA produkující bakterie Halomonas halophila [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Studentka Terézia Ikrényiová se ve své práci věnovala evolučnímu inženýrství PHA produkujících bakterií, konkrétně byla její úloha spočívala v adaptaci kultury Halomonas halophila na kyselinu valerovou za účelem zlepšení produkce PHA. Ke své práci přistupovala velice aktivně a samostatně, všechny svěřené úkoly plnila svědomitě a s časovým předstihem. Při laboratorní práci prokázala zručnost a praktičnost, brzy si osvojila všechny potřebné laboratorní postupy a metody. Aktivitu a samostatnost projevila také při vypracování textové části své práce, prokázala schopnost formulovat odborný text, presentovat a diskutovat výsledky a také definovat závěry práce. Proto doporučuji známku k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kovalčík, Adriána

Slovné hodnotenie bakalárskej práce napísanej Teréziou Ikrényiovou Bakalárska práca s názvom „Evoluční inženýrství PHA produkující bakterie Halomonas halophila“ je z pohľadu naplánovaných experimentov, analýz a výsledkov a diskusie práca napísaná na výbornej úrovni, a splňuje všetky kritéria, ktoré sa vyžadujú pre bakalársku prácu. Ciele práce boli splnené v celom rozsahu. Abstrakt dokonale sumarizuje problematiku, ciele práce a získané výsledky. Teoretická časť na 12 stranách popisuje stav problematiky na základe aktuálnej vedeckej literatúry. Prezentované obrázky a tabuľky sú veľmi dobre zvolené. Experimentálna časť je napísaná podrobne a jasne. Na produkciu PHA, konkrétne kopolyméru poly(3HB-co-3HV) bola použitá baktéria Halomonas halophila. Bolo testovaných viacero uhlíkových zdrojov a prekurzorov za účelom produkcie PHA. Ako prekurzor na produkciu 3HV bola použitá kyselina valérová v koncentrácii od 0,1 do 5,0 g/l. V práci bola zahrnutá stratégia adaptácie baktérie na kyselinu valerovú za účelom vyššej produkcie PHA a obsahu 3HV v kopolyméri. Práca bola naplánovaná a uskutočnená na veľmi vysokej úrovni. Oceňujem prezentáciu fotografií získaných počas kultivácie, zvyšujú autenticitu práce. Záver je vecný a napísaný podľa výsledkov práce. Literatúra bola správne citovaná. Bakalárska práca neobsahovala žiadne chyby (až na výpadok dvoch písmenok zo slova „produkující“ na obálke bak. práce). Ešte doporučujem, aby v budúcnosti autorka prekladala anglické názvy v tabuľkách, viď. „agar powder“ v Tabuľke č. 4.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 113538