MAZÁLEK, T. Měření elektrických veličina na pohonech jističů nn [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Bušov, Bohuslav

Autor BP Tomáš Mazálek se seznámil s měřením elektrických veličin na motorovém pohonu jističů, shromáždil přehled motorových pohonů od několika výrobců, popsal funkce podstatných komponent a konstrukci mechanismu konkrétního pohonu a jističe. Pro dohledávání informací o stavu techniky, analýzu struktury a funkcí motorového pohonu v jednotlivých funkčních stavech využil některé části doporučené metodiky včetně její software podpory. K problematice výpočtu mechanizmu pohonu konstatuji, že byť jen hrubý analytický výpočet mechanizmu pohonu předpokládal, že autor nastuduje základy mechanického výpočtu z náplně magisterského stupně studia a bude mít k dispozici detailní konstrukční podklady. Protože k tomu nedošlo, byl zmíněný analytický výpočet mechanizmu pohonu nad možnostmi autora předložené BP. Třetí a čtvrtý bod zadání, popsat metodiku měření elektrických veličin a uskutečnit a vyhodnotit základní měření na pohonu autor BP dopracoval na solidní úroveň a prokázal, že při dostatečném úsilí je schopen proniknout do relativně komplexní problematiky. Jako vedoucí BP konstatuji, že vyjma výpočtu mechanizmu pohonu, autor splnil zadání BP, a předložená práce splňuje požadavky obecně kladené na bakalářské práce.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Valenta, Jiří

Student předložil k obhajobě práci na téma Měření elektrických veličin na pohonech jističů nn. Práce je rozdělena do 4 kapitol. Kapitola první se věnuje principu funkce a konstrukčnímu řešení motorových pohonů. Informace obsažené v této kapitole jsou bez významných věcných chyb. Kapitola druhá se věnuje teoretickému rozboru mechanismu. Jak plyne ze zadání práce, měl být uveden alespoň stručný analytický výpočet mechanismu. I když se jedná o relativně složitou problematiku, uvítal bych alespoň uvedení vstupních parametrů, které jsou nutné pro návrh mechanismu. Jsou zde přehledně uvedeny dynamické diagramy dvou typů motorových pohonů a dvou dynamických dějů u jističů. Mám pouze malou připomínku k diagramu 18, kdy je popsán pohyb (move) při zapínání i částí pod "tension lever", ačkoliv při vlastním zapínání se tyto části nepohybují, pohyb nastává pouze ze stavu vybaveno do reset nebo automatickém vybavení jističe. Obecně by u všech diagramů měl být použit pouze jeden jazyk. Kapitola třetí a čtvrtá tvoří hlavní část práce. Kapitola třetí se věnuje metodice měření elektrických veličin na motorovém pohonu včetně vyhodnocení různých veličin, zejména výkonů. Tato část je zpracována relativně přehledně, bez věcných chyb. Oceňuji zejména hlubší pohled na problematiku Fourierova rozvoje pro dané měření. Kapitola čtvrtá popisuje dvě provedená měření, jedno pro stejnosměrné napětí 110 V, druhé pro střídavé napětí 110 V. Zpracování měření je provedeno korektně včetně závěrů o odchylkách. Cenné rozšíření představuje podkapitola 4.3, kde bylo při tvorbě makra potřeba použít nabytých teoretických znalostí. Chybí jen odkaz na měření, kterého se zpracování týká. Po formální a grafické stránce je práce s výjimkou drobných překlepů a malých stylistických prohřešků na odpovídající úrovni. Jako celek práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 87349