KOLÁŘ, M. Entropický generátor náhodných čísel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Burda, Karel

Cílem práce bylo navrhnout, realizovat a otestovat entropický generátor náhodných čísel. Zadání práce student splnil - navrhl a vytvořil kvalitní entropický generátor. Na práci vyzdvihuji experimentální zjištění vydatnosti zdrojů entropie, které jsou dostupné na běžném počítači. Student pracoval pilně a pravidelně mne seznamoval s výsledky své dosavadní práce. Jeho slabinou je neochota samostatně uvažovat a hledat souvislosti. Celkově konstatuji, že zadání práce bylo splněno v celém rozsahu a na velmi dobré úrovni. Z výše uvedených důvodů proto práci hodnotím počtem 88 bodů, tj. Velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Číž, Radim

Posuzovaná diplomová práce se zabývá problematikou entropických generátorů náhodných čísel. V teoretické části student popisuje jednotlivé druhy generátorů a způsoby jejich testování. V souladu s požadavky zadání se dále věnuje zdrojům náhodných dat dostupným na osobním počítači. Student změřil entropii těchto zdrojů a správně posoudil vhodnost jejich použití pro vlastní aplikaci entropického generátoru. Po teoretickém rozboru konstrukce, student navrhnul konkrétní řešení generátoru založené na použití zvukové a síťové karty jako zdrojů náhodných dat a ve vývojovém prostředí Visual Studio 2010 naprogramoval v jazyce C příslušnou aplikaci. Zadání diplomové práce tak bylo splněno v celém rozsahu. V části týkající se měření a analýzy zdrojů náhodných dat dosahuje práce velmi dobré odborné úrovně. Snižuje ji pouze používání nevhodné jednotky entropie Sh/b (bit je totiž jednotka množství informace, stejně jako shannon, takže ve jmenovateli by mělo být raději uvedeno „binární znak“ nebo „binární symbol“). Vytvořená aplikace entropického generátoru je velmi jednoduchá, bez grafického rozhraní a student k ní nevytvořil instalační aplikaci. To znamená, že předtím, než si ji uživatel může vůbec spustit, musí si zvlášť stáhnout příslušné knihovny ke zvukové a síťové kartě a provést nové sestavení celého programu. To považuji za hlavní nedostatek. Úroveň formálního zpracování posuzované diplomové práce zejména snižují časté překlepy a pravopisné chyby. Popisky v blokových schématech na obr. 2.2, 4.2 a 4.6 jsou anglické, ačkoliv jinde v textu jsou české. Proměnné jsou někde uváděny správně kurzívou, avšak hned vedle jsou tytéž psány stojatým písmem a tučně (např. str. 13, nahoře). V seznamu na str. 71 je zkratka „SSL“ uvedena celkem pětkrát, pokaždé s jiným významem. Namísto spisovného českého slovesa „sestavit“ student v práci používá anglicismus „zbuildovat“ (např. str. 59, dole). Gramaticky chybná slovní spojení, jako například „velká pravděpodobnost na periodicitu“ na str. 30, potvrzují nízkou úroveň studentova písemného projevu.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 85398