PAVLASOVÁ, L. PŘÍMĚSTSKÁ REKREAČNÍ ZÓNA – AREÁL PŘÍRODNÍHO KOUPALIŠTĚ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Vlastní návrh nese nesporně zajímavé prvky, odpovídající vyjímečnosti řešeného tématu. Zajímavá je idea krajinářského konceptu modelace prvků terénu a zeleně, pro jasnější srozumitelnost těchto principů by ovšem bylo vhodné detailněji zpracovat jejich grafické zobrazení. Nicméně i přes tyto drobné nedostatky je možné konstatovat, že základní požadavky na zpracování diplomového projektu byly v plné míře splněny. Ve výsledku nám autorka předkládá práci promyšlenou, propracovanou do vysokého stupně podrobnosti a prezentovanou v odpovídající kvalitě. Do území se rozhodla vstoupit s návrhem, který jak obsahem, tak formou, jasně odráží principy soudobých progresivních trendů. Otázky a náměty k obhajobě: 1) Představte základní úvahu, vedoucí ke konečné volbě prezentovaného architektonického konceptu objektů navržených v řešeném areálu, a to jak z pohledu prostorově objemového řešení, tak z pohledu formálních výrazových prvků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95 Výrazným rysem přístupu studentky ke zpracování zadaného úkolu byl vysoký stupeň samostatnosti prezentující schopnost či připravenost k budoucí vlastní tvůrčí práci architekta. Autorka přichází s jednoznačnou a výraznou vlastní představou o koncepci řešení, kterou od samého počátku ověřuje a rozvíjí. V přístupu k práci se jasně zrcadlilo uvědomění si odpovědnosti a vlastní pozice v procesu architektonické tvorby.
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Pospíšil, Zdeněk

Autorka předkládá jeden z možných, logických a plně funkčních konceptů řešení přírodního areálu městského koupaliště, vědomě využívajících soudobé principy architektonické a krajinářské tvorby. Zároveň tak prokazuje svoji připravenost postoupit do samostatné projekční praxe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Celkový koncept vychází z dlouhodobého záměru využití území a je v souladu s ÚPD města. Reaguje logicky na reálie prostředí a širší souvislosti územní struktury. V celkové situaci by bylo vhodné vyznačit například polohu možného druhého vstupu do areálu z východní strany, nebo výrazněji vyznačit vstupy do jednotlivých objektů, a to jak pro veřejnost , tak pro obsluhu. U objektů vstupu a šaten jsou přehozeny popisky apod.
Architektonické řešení C Vzhledem k tomu, že podstatnou část řešení tvoří prvky krajinářské tvorby, měly by být tyto principy detailněji prezentovány, například zpracováním řezopohledů celým územím, ne jen jednotlivými objekty. Ve vazbě na předchozí by bylo vhodné detailněji prezentovat principy návrhů úpravy zeleně – např. dendrologický koncept.
Provozní řešení B Navržené řešení je v zásadě možné a funkční. Některé drobné detaily by bylo vhodné zpracovat variantně. Například v objektu Wellness jsou dveře sprchových kójí otevírány ven a dveře sousední kabiny WC otevírány dovnitř. S ohledem na bezpečnost provozu by bylo vhodné otevírat všechny dveře ven. Venkovní komunikace od vtupu a šaten k objektu občerstvení je relativně komplikovaná a dlouhá, lze předpokládat, že provoz přinese řešení jiné, uživatelé vyšlapou kratší přístup ve směru kolem dětského hřiště.
Technicko konstrukční řešení B Vzhledem k tomu, že u objektů šaten a wellness je svislá nosná konstrukce tvořena sloupky, je otázkou, zda musí být základy řešeny jako pasy, když by zjevně postačily základové patky. V detailních řezech je nelogicky zakreslen pochůzí záklop teras. Jako problematické vnímám řešení proskl. ploch fasády objektu Wellness, kde jsou na spodní straně navržena jako bezrámová, tedy komplikovaná jak z pohledu realizace, tak z pohledu budoucího provozu a údržby. Je třeba pamatovat i na detaly, jako osazení zábradlí a madel u schodů do výřivky nebo pečlivému propracování prvků drobné architektury – laviček, židlí pro venkovní terasy či odpadkových košů. Kladně hodnotím doložený schematický koncept řešení vodního režimu biotopu.
Formální úroveň B Formální úroveň projektu je na odpovídajícím stupni. Pouze u některých výkresových příloh se grafika – snad vlivem měřítka- poněkud rozpadá (například u řezů). Přechody některých ploch u vizualizací působí příliš ostře a nepřirozeně, vzhledem ke komornější povaze úkolu by bylo vhodné věnovat více pozornosti pečlivému zpracování detailu.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 90814