SOUKUP, L. Návrh digitálně-analogového převodníku typu sigma-delta v technologii CMOS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Fujcik, Lukáš

Cílem diplomové práce bylo navrhnout digitálně-analogový (DA) převodník sigma-delta v technologii CMOS. Student se měl zaměřit na problematiku interpolačních filtrů a následně v prostředí Matlab vytvořit model celého DA převodníku typu sigma-delta s ohledem na dosažení požadovaných parametrů zadaných vedoucím práce. V tomto případě se jednalo o rozlišení 14 bitů. Odborná úroveň diplomové práce je na uspokojivé úrovni. Student se seznámil s problematikou DA převodníků konkrétně s převodníky DA typu sigma-delta a použití interpolačních filtrů při jejich návrhu. Formální stránce předkládané práce bych vytknul příliš krkolomné definice některých myšlenek, větší množství překlepů. Student použil ne příliš vhodnou prezentaci svých výsledků v podobě grafů na obr. 28, obr. 29, obr. 31 a obr. 32. Nemluvě o tom, že zde chybí podrobnější komentář, jak bylo těchto výsledků využito při návrhu modulátoru sigma-delta. Předložená diplomová práce neodpovídá zadání v plném rozsahu. V práci nedošlo k syntéze a analýze navrženého převodníku v prostředí Cadence RTL Compiler. Bohužel musím podotknout, že student práci podcenil a nechal si mnoho dílčích úkolu na poslední chvíli. V práci postrádám velmi důležitou kapitolu týkající se verifikace navrženého filtru v jazyce VHDL a ověření dosažených parametrů. Problematika tématu je velmi komplexní a student měl rok navíc se touto prací zabývat a úspěšně ji dokončit. Takhle došlo jen k vytvoření modelu interpolačních filtrů v prostředí Matlab Simulink. Navržené VHDL popisy interpolačních filtrů nemají příliš velkou vypovídací hodnotu, protože nedošlo k potřebné verifikaci.

Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Pristach, Marián

Cílem diplomové práce byl návrh digitálně-analogového převodníku typu sigma-delta v technologii CMOS. Návrh převodníku byl rozdělen na tři části - návrh interpolačního filtru, modulátoru sigma-delta a rekonstrukčního analogového filtru. Následně byl vytvořen model převodníku v prostředí Matlab a digitální bloky popsané v jazyce VHDL. Samotná práce je popsána na 43 stranách včetně úvodu a závěru. Text práce je rozdělen do 4 kapitol. Kapitola 1 a 2 stručně popisují návrh digitálních systémů a teorii převodu signálů. Kapitola 2 je hlavně zaměřena na popis vlastností digitální-analogových převodníků. Popis samotných sigma-delta převodníků je ale velmi stručný (1 strana). Kapitola 3 je zaměřena na samotný návrh převodníku. Větší část kapitoly tvoří obrázky a výpisy kódů. Obrázky 28, 29, 31 a 32 vyjadřují závislost SNR na dvou veličinách, avšak v textu práce není vysvětlen jejich obsah a význam při návrhu modulátoru. Při návrhu modulátoru (strana 31) je uvedeno, že je potřeba použít šířku vnitřních signálů 40 bitů (typ CIFB) nebo 64 bitů (typ ERFB), avšak není odůvodněno, jak tyto hodnoty byly získány nebo vypočteny. Návrhu analogového rekonstrukčního filtru se věnuje jen jeden odstavec a celý návrh spočívá ve vytvoření modelu v Matlabu bez uvedení parametrů daného filtru. Kapitola 4 je zaměřena na popis převodníku v jazyce VHDL. V případě návrhu filtrů student použil možnost vygenerovat VHDL popis přímo z programu Matlab. Větší část kapitoly je tvořena výpisem zdrojových kódů. Formální stránka práce obsahuje nedostatky jako velké množství zdrojových kódů v samotném textu práce, anglické názvy v obrázcích a v popisech os nebo chybějící zkratky v seznamu zkratek (NBW, FIR, ...). Část zadání diplomové práce není splněna. V práci chybí ověření funkčnosti celého řetězce na úrovni popisu v jazyce VHDL. Také nebyla realizována syntéza VHDL kódu v prostředí Cadence. Práci doporučuji k obhajobě a po zodpovězení níže zmiňovaných otázek hodnotím práci dostatečně.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 54651