NOŽKA, T. Modul digitálních vstupů s rozhraním Modbus [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Student v rámci bakalářské práce navrhnul a realizoval modul galvanicky oddělených vstupů připojitelný k nadřízenému řídicímu systému komunikační sběrnicí RS-485/RS-232 s implementovaným komunikačním standardem Modbus. Student navrhnul obvodové schéma, vytvořil desku plošného spoje, kterou po vyrobení osadil a oživil. Následně student implementoval programové vybavení modulu včetně implementace komunikačního standardu Modbus RTI a ASCII. V rámci této implementace student zahrnul i diagnostické funkce a funkce ukládání historických vstupních dat v modulu. Student prokázal odborné schopnosti při návrhu hardwaru mikropočítačových a mikroelektronických systémů, včetně návrhu výrobních podkladů. Student návrh podpořil výpočtem nezbytných hodnot tak, aby byl návrh realizovatelný a funkční. Student návrhu věnoval dostatečnou pozornost o čemž svědčí funkční modul digitálních vstupů. Student pracoval samostatně s několika nezbytnými konzultacemi s vedoucím práce. Navržené dílo je vlastní prací studenta. Student v průběhu řešení práce prokázal nejen technické schopnosti, ale i schopnosti samostatného cílevědomého řešení problémů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Štohl, Radek

Úkolem p. Nožky bylo navrhnout a realizovat modul digitálních vstupů s rozhraním MODBUS. Jednalo se o návrh a konstrukci jednoduchého mikroprocesorového systému včetně softwarového vybavení. Náročnost zadání lze považovat jak po stránce odborné, tak časové za odpovídající požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Na základě předložené průvodní zprávy lze konstatovat, že autor navrhnul koncepci modulu, sestrojil jej a vytvořil pro něj softwarové vybavení. Průvodní zpráva má 71 stranu, skládá se z 6 kapitol. V úvodní kapitole jsou popsány RS-232, RS-485 a protokol MODBUS. Vlastní práce začíná hardwarovým návrhem modulu od kapitoly 4. V úvodu práce postrádám rozbor požadavků, které jsou kladeny na modul digitálních vstupů. V práci postrádám souhrnné parametry modulu a srovnání s komerčně dostupnými. U hardwarovému návrhu jsou uvedeny potřebné výpočty návrhu hodnot součástek. Je navrženo galvanické oddělení pro napájení modulu, ale není řešena ochrana modulu vůči rušení přes linku RS-485 nebo RS-232. Není ale jasné, proč jsou digitální vstupy navrženy na vstupní napětí o nominální velikosti 5 V. Paralelní zapojení ochranné diody na vstupu není nejvhodnější. Programové vybavení je popsáno v kapitole 5. Popis softwaru je přehledný a nemám k němu připomínek. Na závěr není v práci uvedeno jakým způsobem bylo provedeno oživení a ověření funkčnosti modulu. Práce má přijatelnou grafickou úroveň. Vzhledem k výše uvedeným připomínkám navrhuji hodnotit práci p. Nožky známkou "B/velmi dobře".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Formální zpracování práce A 10/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Splnění požadavků zadání A 18/20
Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 22557