PHAM, M. Analýza změny objemu hipokampu u pacientů s Alzheimerovou chorobou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Walek, Petr

Práce studenta Pham Minh Tuana se zabývá segmentací hipokampu za účelem analýzy jeho objemové změny způsobené Alzheimerovou chorobou. Pro segmentaci autor vybral metodu aktivních kontur, svou volbu v práci náležitě zdůvodnil a nemám proti ní výhrady. Finálně implementovaná metoda sice neumožňuje segmentovat celý hipokampus plně automaticky, ale vzhledem k jeho vlastnostem je to pochopitelné. Z prezentovaných výsledků je zřejmé, že se autorovi podařilo potvrdit studie ukazující na zmenšení objemu hipokampu v důsledku Alzheimerovy choroby. Autorovo úsilí a pracovní nasazení bylo rovnoměrně rozděleno po celou dobu zpracovávání diplomové práce. Pravidelně konzultoval a prokázal schopnost samostatně řešit zadané úkoly a vyhledávat informace v odborné literatuře. Kladně hodnotím také jeho angažovanost v získávání klinických dat z odborného medicínského pracoviště. Práci považuji za velmi solidní, její zadání za splněné a hodnotím stupněm A 92 b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Předložená práce je zaměřená na segmentaci hipokampu v obrazech získaných pomocí magnetické rezonance a následně na hodnocení jeho velikosti v souvislosti s Alzheimerovou chorobou. V teoretické části práce je představená základní anatomie hipokampu a především studie, která potvrzuje vliv Alzheimerovy choroby na velikost hipokampu. Dále jsou teoreticky popsány vhodné metody pro segmentaci hipokampu. V praktické části práce se student zaměřil na využití segmentační metody založené na aktivních konturách. Vzhledem k charakteru vstupních obrazů hodnotím tuto volbu jako správnou. Student metodu nejprve ověřil na syntetických datech a následně ji použil pro segmentaci na reálných datech. V závěrečné části práce se student věnuje ověření, zda velikost hipokampu souvisí s Alzheimerovou chorobou. Student výsledky dostatečně statisticky vyhodnotil a potvrdil studii, která ukazuje na vliv Alzheimerovy choroby na velikost hipokampu. Nicméně některé grafy nejsou vhodně zvoleny. Například graf na obr. 7.1 je naprosto nevhodně zvolený. Ukazuje velikost hipokampu pro dvojice pacientů. Pokud tedy přeskládáme pořadí jednotlivých dvojic, tak graf bude vypadat zcela odlišně. Navíc je zřejmé, že hodnoty na ose X jsou diskrétní a přitom je vykreslen spojitý graf. Předložená práce má rozsah 56 stran a po formální stránce je dobré úrovni, členění do kapitol je přehledné. Pouze kapitola „1. Datové formáty“ je zcela zbytečná. Student pro načítání dat využil funkci z balíku nástrojů pro práci s NIfTI soubory, citace [29]. Rovněž vytýkám velký počet chyb a překlepů v textu a některých zkratek je význam vysvětlen až dále v textu. Rovněž v citacích se vyskytují nedostatky. Citace [27] neexistuje, student chtěl pravděpodobně citovat článek „The Amygdala Is Enlarged in Children But Not Adolescents with Autism; the Hippocampus Is Enlarged at All Ages“, rovněž citace semestrální práce [16] není příliš vhodná. Přes tyto nedostatky je zadání práce splněno v celém rozsahu.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 73065