CHAMRADOVÁ, I. Reologické vlastnosti biodegradabilních termocitlivých kopolymerů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Vojtová, Lucy

Studentka Bc. Ivana Chamradová začala pracovat na své diplomové práci již ve 4. ročníku. Projevila schopnost samostatného myšlení i práce a naučila se jak syntézu kopolymerů na vakuové lince, tak i jejich reologické hodnocení, které - pro nedostatek informací v literatuře - je těžké porovnávat s jinými pracemi. Studentka pravidelně využívala konzultací a sama navštěvovala kurzy a semináře týkající se právě reologie polymerů. Navíc se účastnila již 2 konferencí a nedávno byl přijat k tisku její článek do odborného impaktovaného periodika. Jedinou výtkou je "neodborné" sepsání naměřených výsledků, kterých je ve skutečnosti mnohem více, než studentka uvádí v samotné diplomové práci. Také interpretace výsledků a sepsání závěrů nedosahuje kvality, které výsledky a naměřené hodnoty poskytují. Nicméně, během experimentální práce byly zjištěny nové a zajímavé poznatky velice důležité pro pochopení sol-gel přechodů injektovatelných polymerů potřebných pro cílené aplikace. Vzhledem k zájmu samotné studentky o doktorandské studium nabízí se zde možnost pokračování ve velice dobře započaté práci na aktuállní téma regenerativní medicíny. Na základě uvedených skutečností hodnotím předloženou diplomovou práci stupněm "výborně" a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Poláček, Petr

Tato diplomová práce se zabývá přípravou, charakterizací a studiem reologických vlastností hydrogelů na bázi PLGA/PEG/PLGA kopolymeru, který je dále modifikován anhydridem kyseliny itakonové nebo hydroxyapatitem. Přehledně zpracovaná teoretická část je rozdělena do tří hlavních bloků popisující biodegradabilní polymery, resorbovatelné materiály pro léčbu defektů kostních tkání a viskoelastické vlastnosti polymerů. Pro charakterizaci připravených materiálů jsou zvoleny následující metody: SEM mikroskopie, laserová analýza distribuce velikostí částic, NMR, GPC, metoda obrácených testovací vialek a reometrie. Výsledky z posledních dvou metod vzájemně dobře korespondují. Naměřené hodnoty jsou přehledně zpracovány v grafech a tabulkách. Zde jenom několik výtek. V komentáři ke grafu Fig. 30 je chybná hodnota elastického modulu v závorce u vzorku PBS 9. Označení pro teploty při maximální tuhosti gelu jsou trochu zavádějící (tabulky Table 6, 7; graf Fig. 39). První dvě kapitoly v „Results and Disscussion“ mají stejné číslování. Výsledky potvrzují, že obě modifikace původního kopolymeru významně ovlivňují vlastnosti (především tuhost gelu a teplotu při maximální tuhosti gelu), které vymezují použití těchto materiálů v lidském těle. Z řady vzorků jsou nakonec vybrány takové, které by se nejlépe pro takovéto praktické využití hodily. Cíl této práce je tedy splněn a navíc se zde nabízí další možnosti pro výzkum a vývoj těchto typů materiálů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 41558