TRIZNA, L. Systém pro záznam a vyhodnocení dat z termostatů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Pikula, Stanislav

Pan Lukáš Trizna měl za úkol nastudovat aktuální řešení vyčítání dat při testování termostatů v teplotních komorách používané ve firmě Honeywell a následně navrhnout a realizovat metodu pro online získávání dat. Zadání vycházelo z požadavku firmy Honeywell ve které student práci konzultoval i realizoval. Práce navazovala na semestrální projekt. V rámci bakalářské práce pan Trizna zvolil vhodné řešení a úspěšně dokončil nový bezdrátový systém vyčítání dat z termostatů. Z formálního hlediska byly všechny body zadání splněny. Během realizace bakalářské práce využíval pan Trizna konzultací s vedoucím sporadicky. Z dokumentu je patrné, že samotný text začal vznikat poměrně pozdě, takže samotný text práce nemá ideální formu a některé její části by bylo možné zpracovat přehledněji. Vzhledem k realizaci ve společnosti Honeywell doporučuji přihlédnout i k posudku konzultanta (v příloze). Přes nedostatky písemné práce je výsledné řešení funkční a použitelné a pan Trizna tedy prokázal bakalářské schopnosti, navrhuji známku C, 75 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Klusáček, Jan

Úkolem studenta bylo seznámit se s problematikou testování termostatů v teplotních komorách. Dále má popsat současně používaná řešení získávaní dat z termostatů za účelem kompenzace vlivu tepla vznikajícího v termostatu. Na základě získaných informací by měl navrhnout možnosti jak číst data z regulátoru on-line. Navržený systém by měl realizovat. Zadání práce hodnotím jako středně náročné. Celá práce je členěna šesti kapitol. První kapitola je pojmenována "Testovanie termostatov". Tato kapitola obsahuje popis funkce termostatů, jejich rozdělení z hlediska propojení s okolím a popis vybraných výrobků. Problematice testování termostatů je zde věnována pouze jediná stránka, která stručně popisuje motivaci pro prováděná měření. V současnosti používaný postup testování je popsaný v druhé kapitole. Ve třetí kapitole je popsáno několik možných řešení přístupu k datům v regulátoru z hlediska použitého rozhraní. V této kapitole se student zmiňuje o procesorech použitých v regulátoru. HW regulatoru použitého v práci však není nikde popsán, určitou představu je možné si vytvořit pouze z informací roztroušených v celé práci. Procesory použité v regulátoru bývají označovány pouze jako G35 a G25 (až v následující kapitole se dozvíme že se jedná o procesory z rodiny SAM9, bez bližší specifikace). V následující kapitole, nazvané "Voľba riešenia", je na začátku shrnut obsah předchozí kapitoly. Dále je zde zmíněn regulátor kterým se práce zabývá a jeho stručný popis (jeden odstavec) spolu se stručným popisem v současnosti používaného řešení (jeden odstavec). Volbě použitého řešení je věnován pouze jeden odstavec (kapitola 4.2). V páté kapitole je popsána vlastní realizace provedených úprav. Ta se dá rozdělit na tři části. Úpravu firmware dvou procesorů označovaných jako G35 a G25. Třetí částí je popis aplikace pro PC která přijímá a zpracovává data odesílaná regulátorem. V kapitolách popisujících úpravy firmware se zmiňuje o tom že tyto úpravy byly provedeny pracovníky firmy Honeywell (kapitoly 5.1 a 5.2), vzhledem k tomu kolik je těmto úpravám věnováno prostoru však předpokládám že na nich nějaký podíl má i student. Hlavní práce studenta spočívá v tvorbě PC programu který přijímá data zasílaná přes udp a uart. Tyto data jsou prezentována v podobě grafu a jsou ukládána do textových souborů. Tento program je originální prací studenta a jeho funkce je demonstrována videem na přiloženém CD. Celá práce má problémy s logickým členěním, obsah kapitoly je často jiný než to co by odpovídalo nadpisu. V práci chyby kapitola která by popisovala HW a SW regulátoru. Podrobnosti pravděpodobně nemohly být uvedeny, protože se jedná o intelektuální vlastnictví firmy Honeywell, ale bylo by vhodné popsat alespoň základní parametry HW a SW použitého regulátoru. Přes výše uvedené nedostatky považuji práci za důkaz bakalářských schopností studenta a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením "D/Uspokojivě"

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 73376