ŠŤÁVA, R. Miniaturní zařízení pro sledování polohy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Macháň, Ladislav

Cílem práce bylo navrhnout a realizovat miniaturní zařízení pro sledování polohy. Student pojal konstrukci zařízení způsobem, který umožňuje konstrukci hermeticky zapouzdřit. Tento způsob konstrukce má obrovskou výhodu v podobě možnosti dokonalé ochrany zařízení proti vniknutí prachu, vody a případnému mechanickému poškození nárazem. Přináší zároveň spoustu technických problémů, které bylo třeba vyřešit. Řešením těchto problémů trávil student velké množství času. Na základě diskuse během konzultací bylo patrné, že se nejprve daný problém snažil vyřešit samostatně a teprve, když si nebyl zcela jistý, tak žádal o konzultaci. Zadání práce student splnil v celém rozsahu. Formální stránka práce je na průměrné úrovni. Student se potýkal s větnou stavbou a grafická úprava také není z nejlepších. Vzhledem k tomu, že vím, jaké student věnoval úsilí odborné stránce práce, tak jsem ochoten všechny tyto formální nedostatky přehlédnout a hodnotím stupněm A – 90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Levek, Vladimír

Diplomant v předložené práci popisuje návrh a realizaci zařízení sloužícího ke sledování pohybu osob, zvířat, či věcí pomocí systému GPS. Systém je dále vybaven modulem GSM, technologií bezdrátového nabíjení baterie, či dalšími podpůrnými moduly. Celá práce je poměrně náročná, neboť disponuje řadou složitých technologií, jejichž plné osvojení je nezbytné pro zdárné fungování systému. Z toho je patrné, že student po technické stránce zvládnul všechny zmíněné technologie. Zřejmě z důvodu náročnosti předložené práce, si student nekladl stejně velké požadavky na textovou část. Stavba textu je logická – od obecného popisu zmíněných technologií až k popisu vlastního řešení, nicméně oplývá řadou nepřesných údajů, slangových výrazů a špatně stavěných vět. Tento fakt kazí celkový dojem, neboť práce se poměrně obtížně čte. Nepřesných výrazů, nebo výrazů netechnického charakteru je zde vcelku velké množství. Například: motůrek, deska (myšleno DPS), „procesor se hodí…“, „kapitola obsahuje pozastavení…“, „při otevření tranzistoru se na gate bráně P-MOS…“, atd. Slovní obraty podobného typu znesnadňují čtení textu a působí dojmem pracovní verze, kterou je nutné korekturami opravit do finální podoby. Dalším stylistickým prohřeškem, ovšem ne tak významným, je nejednotná vizáž blokových diagramů. Jsou sice vybarveny stejnou barvou, ale v jednom případě mají zaoblené hrany, jindy jsou bez zaoblení, někdy jsou vloženy do kontejnerů, či bloků a to i násobně, v některých případech jsou bez jakéhokoliv orámování. Navíc barva rámů, případně spojovacích šipek je různá a zřejmě bez nějakého řádu. Celková stylistická úroveň textu mírně zhoršuje hodnocení jinak velmi zdařilé práce, kterou hodnotím jako velmi dobrou.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 94020